Yürekleri ağza getiren “taş yol”

 Yürekleri ağza getiren “taş yol”

Yürekleri ağza getiren “taş yol”

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde, yöre sakinlerinin zorlu mücadelesi ve devlet desteğiyle 132 yılda yapılan, “dünyanın en engebeli yolları” aralarında gösterilen Taş Yolu, çok sayıda tünel, viraj, keskin uçurumları ve doğal güzellikleriyle her mevsim adrenalin tutkunlarını ağırlıyor.

Kemaliye ilçesini Sivas’ın Divriği ilçesi üzerinden İç Anadolu’ya bağlamak nedeniyle 1870’te inşasına başlanan Taş Yolu, Karanlık Kanyon’un geçit vermeyen kayalıklarını ilkel aletlerle oyan ve neredeyse iğneyle kuyu kazan yöre halkı tarafından 132 yıllık çalışma sonucu devletin de verdiği destekle 2002’de tamamlandı.

Önceleri dar olduğu için sadece yürüye yürüye geçilebilen Taş Yolu, zamanla araç geçişi için genişletilerek Kemaliye’yi Divriği’ye ve buradan da İç Anadolu’ya bağladı.

Alternatif yolların açılmasıyla şimdilerde turizm amaçlı kullanılan Taş Yolu, doğal güzelliği ve engebeli parkuruyla yurt içinden ve dışından fazla sayıda turistin uğrak yeri oldu.

Dünyanın sayılı kanyonları aralarında kabul edilen Karanlık Kanyon boyunca sürekli 10 kilometre uzunluğundaki yol, içinde barındırdığı irili ufaklı 45 tünel, fazla sayıda belirgin viraj ve uçurumlarıyla her mevsim serüven tutkunlarının ilgisini çekiyor.

60bb550117aca91044ae8c2a

Milletlerarası Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri düzenlenen Kemaliye’de, yürüyüş ya da araçla zorlu seyahat yaparak serüven yaşamak isteyenleri ağırlayan Taş Yolu’nun yanı sıra Karanlık Kanyon’da da “Base Jamp” ve “Wingsuit” atlayışları gerçekleştirilebiliyor.

Kemaliye Eğin Tur işletme sahibi Latif Yalçıner, kullanımı zorlama olan yolun yapı sürecinin daha baskı olduğuna muhabere ederek, şöyle konuştu:

“Taş Yolu aslında bir Kemaliye özeti çünkü yolu yapmaya karar vermek kolay değildi. O günkü imkanlarla yani kazma küreklerle yol açma kararı edinmek zordu. Yöre halkı yaklaşık 100 yıl adamakıllı insan gücüyle çalışarak yolun ama 3 kilometrelik bölümünü açmayı başarmış.”

60bb552e17aca91044ae8c30

Dünyanın en güvenli olmayan yolları aralarında yer alıyor

Taş Yolu’nun başlangıçta Kemaliye’den ulaşımı kolaylaştırmak namına yapılmasına karşın şimdilerde turizm amaçlı ve adrenalin yolu olarak kullanıldığını aktaran Yalçıner, şöyle devam etti:

“Yolun yanından geçtiği Karanlık Kanyon’un yüksekliği yer yer 800 metreyi bulmaktadır ve çok derin vadilere sahiptir. Taş Yolu günümüzde dünyanın en güvenli olmayan yolları aralarında yer almaktadır. Burası son yıllarda bilhassa doğa ile ilgilenen misafirlerimizin uğrak noktası haline gelmiştir. Misafirlerimiz emek, istikrar ve azimle ortaya çıkan yolun bu sonuçlarını burada ilgiyle takip etmektedirler. Taş Yolu, bilhassa off-roadcular, motosiklet ve bisiklet grupları ile Kemaliye’ye gelen tur şirketlerinin misafirlerine yürüyüş parkuru olarak gösterdiği alan haline gelmiştir.”

Kemaliye Doğa Sporları Kulübü Başkanı Dilşat Özpan ise 132 yıllık geçmişe sahip Taş Yolu’nun doğal güzelliği ile insanları kendisine hayran bıraktığını belirterek, “Zamanla bu yol yalnızca turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Taş Yolu’na gelen ziyaretçilerimiz burada motosiklet, bisiklet ve araçlarıyla safari yaparak eğlenceli ve adrenalin doymuş dakikalar geçirmektedirler.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir