Yüksek fiyatların vahametini ifade eden söz: Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak!

 Yüksek fiyatların vahametini ifade eden söz: Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak!

Yüksek fiyatların vahametini ifade eden söz: Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak!

Bütün Türkiye’de kira fiyatlarındaki yükseliş artarak devam ediyor. hem pandemi nedeniyle konut üretimin yavaşlaması sonrası eksilen stoklar ayrıca de konut maliyetindeki yükselişle beraber kira fiyatları bir takım bölgelerde yüzde 200 artmış durumda. Üniversitelerin bu dönem her yerde yüz yüze eğitime başlaması ile beraber konut ihtiyacındaki talep tavan yapmış durumda. Öğrenciler yerleşecek bir kiralık konut bulmakta zorlanırken buldukları dairelere de fahiş fiyatlar isteniyor. Aileler kara kara ne yapacağını düşünürken bazı aileler bu sene çocukları okula göndermemeyi bile düşünmeye başladı.

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç’a kadar kentteki durum İstanbul’dan daha korkunç. “Şu an kiralık evimiz değil” diyen Başkan Koç “Diyarbakır, hep dikkat çeken İstanbul’u kira artışları bakımından geçmiş durumda. Gelen öğrenci ve aileler şu an kiralık ev bulamazlar. Kira fiyatları da minimum ücreti az kalsın geçmiş durumda. bir defa ilimizde 15-20 bin civarında konut sıkıntısı açığı var. Bu koşul ilimizdeki kira fiyatlarını epeyce artırıyor. Biz ara sıra ev sahipleriyle konuşuyoruz ve yaptıklarının doğru olmadığını söylüyoruz.

Aldığım kira evin taksitini karşılamazsa ben zarar ederim’ diyor. Vaktiyle iki öğrenci bir araya gelip bir konut kiralayabiliyordu ama bu şart artık oldukça zorlama”

EN DÜŞÜK ARTIŞIN OLDUĞU ŞEHİR: VAN

Kira artışının en az olduğu büyük kasaba ise yüzde 12,7 ile Van. Van’ı; Eskişehir, Erzurum, Trabzon ve Manisa izliyor. Bol sıfırlı emlak haritasının ‘yıldızı’ Van’daki durumu ise Van Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek özetledi.

“İl genelinde yeni konutlara gereklilik olduğu için kira oranlarımız artmış durumda” diyen Özdek “Ev stoklarımız ermiş durumda. Önemli bir nüfus artışı sebebiyle de kiralık evimiz kalmadı diyebiliriz. Daha önce bin lira olan daireler bundan böyle bin 500’lere çıktı. 1+1’ler daha önce 750 lirayken şu an bin 250 lira civarında seyrediyor. Eli manâsız dönen öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz maalesef oluyor. Fiyatların basit basit ineceğini düşünmüyoruz. Biz öğrencilerimize, memurlarımıza epeyce yardım olmaya çalışıyoruz. Fakat konut sıkıntısı yaşandığından ister istemez yüzde 30-40 seviyelerinde bir artma yaşandı” dedi.

ÖĞRENCİ DETAYI: YILLIK BAZDA SONDAN İKİNCİ OLAN ESKİŞEHİR AYLIK BAZDA BİRİNCİ!

Takvim bazda artışta 81 şehir halkı içerisinde 80’inci sırada yer alan ‘öğrenci kenti’ Eskişehir, okulların açılmasıyla birlikte ‘aylık bazdaki çoğalma ligi’nde ise birinci sıraya tırmandı.

Eskişehir’i; Sakarya, Açık Fikirli, Konya ve Manisa izliyor. Aylık bazda en çok artışın görüldüğü Eskişehir’deki durumu Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik anlattı.

“Pandemi döneminde gördük ancak, öğrenciler gidince şehrimiz bomboş kalıyor. Biz öğrencinin halinden anlayan bir şehiriz. Eskişehirli konut sahipleri fedakarlık yapıyor” diyen Çelik “İlimize gelen göçmenlerin kışın manâsız kalan evleri doldurması da yükselme nedenlerine eklenebilir. Bölge alan değişmesiyle birlikte il genelinde yüzde 30-40 aralarında geçen seneye oranla bir kira artışı yaşandı. Bir yıl önce 600 liraya kiraladığımız evler artık bin liradan aşağıda verilmiyor” tespitinde bulundu.

“ÇOCUKLARINI BİR SENE BEKLETMEK İSTEYENLER VAR”

Çelik öğrenciler için vahim durumu ‘Şartlar böyle devam ederse çocuğumu bir yıl okutmayacağım, bekleteceğim’ diyen veliler var” sözleriyle anlattı.

sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan “Ev Piyasası Görünüm raporuyla emlak piyasasındaki gelişmeleri, bölge ve iller bazında yakından izliyoruz.

Dr. Seyfettin Gürsel de uyarı çeken tespitlerde bulundu.

Takvim kira artışının ülke genelinde yüzde 34,6’yı bulduğunu hatırlatan Gürsel “Ancak bu çoğaltma, son dört ayda yaşandı. Kiralık bildiri sayılarındaki değişimi kiralık ev arzının, kiralanan konut sayısındaki değişimi de talebin göstergeleri olarak dikkate aldığımızda talebin arza kıyasla çok daha enerjik bir şekilde arttığı görülüyor. Kiralık konut başvurusunda gözlemlenen güçlü artışın ardında okulların ve üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmelerinin de payı var. Geçen sene bu tesir mevcut değildi” dedi.

Büyük şehirlerdeki cari kira artışlarında görülen farklılığa da değinen Prof. Gürsel, şunları vurguladı: 

-Büyük şehirlerde lüzum satılık lüzum kiralık ev piyasalarında defalarca büyük farklılıklar mevcut, yani bu nitelik son yılın olgusu yok. Nedeni de her ilde talep ve talebin süre içinde çok ayrı hareket edebiliyor olması. 

“İSTANBUL’DAKİ ARTIŞIN SEBEPLERİNDEN BİRİSİ KENTSEL MUTASYON”

-Üç büyük şehre odaklanırsak; Ankara ve İzmir’de son bir yılda ortalama kiralarda takriben yüzde 31 büyüme gerçekleşirken İstanbul’da artış yüzde 51’e ulaştı.

Bu trend halen devam ediyor. Kentsel mutasyon faaliyetlerinin İstanbul’da diğer iki ile kıyasla daha yaygın olması bu farkı ifade eden nedenlerden biri olabilir.  

-Konut piyasalarında arz ve talep zaman içinde çok ayrı hareket edebiliyor. Mersin, Diyarbakır ve Kayseri’de son bir yılda Türkiye ortalamasının fazla üzerinde kira artışlarının ortaya çıkmış olması bu illerde arza kıyasla talepte fazla daha yüksek artışların olduğuna muhabere ediyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir