Yorumlama geldi: Balık fiyatları yüzde 50 düşecek

 Yorumlama geldi: Balık fiyatları yüzde 50 düşecek

Yorumlama geldi: Balık fiyatları yüzde 50 düşecek

15 Eylül’de sona erecek av yasağı öncesi Akdenizli balıkçılar keza teknelerinin ayrıca de ağların bakımını yaparak, yeni sezon hazırlıklarını tamamladı. Bu sezon balık popülasyonunda çoğaltma bekleyen balıkçılar, sezondan ümitli. Tüketicinin daha düşük fiyatlarda balık tüketmesi beklenen sezonda yasak kalmadan önceki fiyatlar ise cep yakıyor. Av yasağı öncesinde barbunun kilosu 120 liradan, levrek 85, çipura 60, sardalya 25, mercan 60, kubbes 40, melanur 50, mezgit 110, zargana 70 liradan tip buluyor.

Karadeniz’de ‘istavrit’ bolluğu; fiyatı yarıya düştüKaradeniz’de ‘istavrit’ bolluğu; fiyatı yarıya düştü

AKDENİZ BALIKLARININ FİYATLARI YÜZDE 50 DÜŞECEK

Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkan Yardımcısı Deniz Balta, av yasağının kalkmasını heyecanla beklediklerini söyledi. Hazırlıkların tamamlandığını ve yasağın kalkmasının hemencecik ardındaki ağlarını denizle buluşturacaklarını bildiren Balta, bu zaman içerisinde balon balığı teşvikinin balıkçılara bedensel yardım olduğunu söyledi. Balta, tekne sahiplerinin avdan bol balıkla döneceğini varsayım ettiklerini belirterek, “Tüketici bu yıl en fazla kolyoz, palamut, kuzu, barbun balıklarını yiyecek. Fiyatlar fazla düşecek. Balıklar bollaştığı için fiyatlar en düşük güya yarıya düşecek” diye konuştu.

Balıkçı İlker Keklik, balık fiyatlarının sezona tarafından olağan olduğunu söyledi. Av yasağının sona ermesinin peşinde balık fiyatlarının bolluğa tarafından azalacağını da belirten Keklik, “Fiyatlar asgari yüzde 50 düşecektir. Barbun gibi pahalı balıkların fiyatları düşecek. Bolluk tezgahı etkileyecek. Özellikle Akdeniz balıklarında büyük düşüş bekliyoruz. Çinekop, palamut balıklarının da tezgaha bol çıkması bekleniyor. Hamsi tezgaha bu yıl 30 liradan aşağı çıkmaz” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir