Yeni torba yasa geliyor! Milyonları ilgilendiren düzenlemeler…

 Yeni torba yasa geliyor! Milyonları ilgilendiren düzenlemeler…

Yeni torba yasa geliyor! Milyonları ilgilendiren düzenlemeler…

Hükümet, Meclis tatilinden önce hemen çıkartılmasına karar verdiği konuları içeren bir torba teklif hazırlıyor. Teklifte, müsilajla çaba maddesinden, vadeli çek sürelerini değiştiren hükümlere kadar fazla sayıda düzenleme olacak.

Yasada, daha aşağı yapı yatırımları için vatandaştan alınan paya hudut getirilmesi de konulacak. Edinilen bilgiye göre, hazırlıkları son aşamaya getirilen torba teklifte, fazla sayıda bakanlığın önerileri bulunuyor. Temmuzun birincil yarısında yasalaştırılması beklenen torba teklifte, özetle şu hükümler yer alacak:

MÜSİLAJ MADDESİ 

Deniz kirliliği ve müsilajla mücadele kapsamında, belediyelerin yükümlülüklerine ilişkin düzenleme yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önerdiği maddeye göre, belediyelerin atık suları bertaraf etme, buna yönelik biyolojik arıtma tesisleri yapma gibi yetki ve görevlerini belirlenen sürede yerine getirmezlerse, bu tahsis ve yetkiler bakanlığa devredilecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine tarafından işlem, işbirliği protokolleri ile götürülecek. Ama, temizleme tesisi yapmayan belediyenin merkezi bütçeden alacağı payda kesinti yapılması da öneriler arasında bulunuyor.

VADESİ GELMEYEN ÇEKLER 

Çekin vadesi gelmeden bozdurulmasını erteleyen düzenleme tekrar uzatılıyor. Vadeli çekin erken bozdurulması uygulaması ile ilgili düzenlemenin süresi 31 Ardalık 2021’de dolacak.

Çekin vadesi gelmeden ödenebilmesini sağlayan mevcut yasadaki hüküm ertelenmişti. Pandemi sebebiyle yeni mağduriyetler yaratmamak için çeklerin zamanından önce bozdurulması engellenecek. Salgın nedeniyle çeklerin ödeme sürelerinin ertelenmesi sebebiyle bu sürenin 2023 veya 2025’e dek uzatılması planlanıyor.

ORTAKLIK PAYI 

İmar Kanunu’nda yeralan ‘ortaklık payına’ hudut getiriliyor. Cami, yol, hastane, mektep gibi daha aşağı yapı yatırımları yapılırken, vatandaştan alınan pay değiştirilecek. Bu kesintilerin belediyeler göre bambaşka öbür uygulandığı, iki kere istek edildiğine ilişkini sorunlar yaşanıyordu.

Konunun mahkemeye götürülmesinden daha sonra mahkemeler bu kesintinin ikinci kere alınamayacağına karar verdi. bu nedenle düzenleme yapılacak. Belediyeler kadar yapılacak bu kesintinin yüzde 45’i geçemeyeceği, oysa bu miktarın iki kerede alınabileceği hükme bağlanacak.

PERSONEL HÜKÜMLERİ 

Torba teklifte, Sıhhat Bakanlığı ile SGK’da çalışan eczacıların maaşlar farklarını ortadan kaldıran hükümler de olacak. Ayrıca, Gümrüklerde uyuşturucu yakalanmasına muavin olan personelin ödüllendirilmesine ilişkin düzenleme yapılması planlanıyor.

Düzenlemeye, şehirsel dönüşüm uygulaması yapılan bölgelerde, uygulanan zorunluluk oranların baştan düzenlemesine ilişkin hükümlerin konulması da tartışılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir