Yeni Normalleşme Süreci Bu Hafta Belli Olacak

 Yeni Normalleşme Süreci Bu Hafta Belli Olacak

Yeni Normalleşme Süreci Bu Hafta Belli Olacak

21 jurnal kısıtlamanın peşinde Türkiye’nin gözü yapılacak olan kabine toplantısında. Bu hafta alınacak kararlar vatandaşın merak ettiği konuların başında geliyor.

‘Tam kapanma’ dönenminin yararları görülmeye başlandı, kısıtlamayla beraber olgu oranlarında düşüş yaşandı. 1 Haziran’da girilecek yeni normalleşme döneminde vatandaşlar, gözlerini yeni kararların ne olacağı konusunda yapılması beklenen açıklamaya dikti.

AŞILAMA HIZLANACAK

Aşılama çalışmalarına yeni gruplar da dahil edilmesiyle işlem hızlandı. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşların aşılanması bekleniyor.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, yaptığı açıklamayla bütün bağımlı, orta düzey ve ağır engelli vatandaşların aşılanmalarının başladığını duyurmuştu. 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz BionTech ve 50 milyon doz Sputnik aşıları için anlaşmalar yapıldı. Altyapı olarak potansiyelin tatmin edici olduğunu aktaran Koca, ”4 ayda 120 milyon toplam aşı Türkiye’ye gelmiş olacak. Bundan sonra bir an önce hızlı şekilde aşıları uygulamak istiyoruz” demişti.

Yerli aşının da kısa bir süre içerisinde kullanıma başlanması hedefleniyor. Evre-2 çalışmaları biten yerli aşının Haziran ayı başlarında Safha-3 çalışamaları başlayacak. Yerli aşıda süreç başarıyla tamamlanırsa eylül ayında acele tatbik onayıyla kullanımı laf konusu olabilir.

MASKELERİN ÇIKMASI İÇİN BAĞIŞIKLIK ŞART

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul katıldığı bir programda aşı ve bağışıklıkla ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Prof. Dr. Ertuğrul, bir an önce toplumsal bağışıklığın yüzde 70’in üzerine çıkması gerektiğini aktararak, sonbaharda maskeleri çıkarabilmek için bağışıklığın kazanılması gerektiğini söyledi. ‘’Salgını denetim altına almış olmamız için açıklanan bu haritalarda 100 binde 10’un altına Türkiye ortalaması olarak düşmüş olmamız gerekiyor” dedi.

ESNAF YAPILACAK KABİNE TOPLANTISINI BEKLİYOR

Pandemi döneminde esnafa yardım olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki bambaşka grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak verileceğini söylemişti. Bilhassa evleneceklerin merak ettiği konuların başında restoranlar ve düğün salonları var.

Restonlar hemen paket servis ve gel-al şeklinde saatlere tarafından hizmet veriyor. Bu durum yeni hafta yapılacak Kabine Toplantısı’nın ardındaki alınan kararlar ile bildirilecek.

Restoran işletmecileri dıştan restoranların hizmet vermesinin tehlikeli bir yanı olmadığını ifade ediyor.

HAFTASONU YASAKLARI

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yaklaşık bir senedir sürmeye devam ediyor. Aktüel kısıtlamalarda hafta içi 21.00-05.00, hafta sonu ise cuma günü 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sürüyor.

 Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan, pandeminin devam ettiğini ifade ederek, ”İnanıyorum oysa son kısıtlamalı hafta sonu olacağının inancındayım” demişti. Sonbahara sıcacık bir şekilde girebilmek için maske, uzaklık ve temizleme kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir