Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin: HDP iddianamesini tekrar hazırlıyoruz

 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin: HDP iddianamesini tekrar hazırlıyoruz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin: HDP iddianamesini tekrar hazırlıyoruz

HDP’nin kapatılması için hazırlanan iddianamenin eksikler sebebiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iade edildiğini belirten Bekir Şahin, “Biz iddianameyi her yerde hazırlıyoruz” dedi.

Göreve geldikten daha sonra ilk ziyaretini Azerbaycan’a yapan Şahin, burada Haber Global kanalına açıklamalarda bulundu. Şahin, Türkiye ile Azerbaycan aralarında adli işbirliğine gidilmesini de değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, anlaşmanın maddelerinden bahsederek yapılacakları anlattı.

Şahin, Yargıtay’da en fazla dosyanın ‘fe.ö’ davalarıyla ilgili olduğunu söyledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, istinaf mahkemelerinin açılmasının Yargıtay’ın yükünü hafiflettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki dosya sayısı 700 binlere dayanmıştı. Geçen sene 5 Haziran’da göreve başladım. Pandemi ortamında 283 bin 411 dosya vardı. hemen bize her ay 20 bin civarında dosya geliyor. Bu, bir yılda takriben 200 bin daha dosya gelmiş demektir. Temmuz ayında yeni binaya taşınacağız. Milletimize taahhüt ediyorum yılbaşında bu sayı 100 binin altına inecek. Gelecek yıl bu günlerde bir mülâkat gündeme gelse 50 ila 60 bin civarında dosya sayısı olabilir diye düşünüyorum. 283 binden 130 binli rakamlara düşürdük. Pandemi oldu, ülkede birçok kurum mesaisini azaltarak çalıştı, çalışmadığı günler oldu fakat Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, hastalığa yakalananlar hariç, pandemide hiç etkilenmedi diyebilirim.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir