Yanına Varılmaz Pahada fiyatların üzerine bir zam daha! Ayakkabı fiyatları yüzde 45 daha yükseldi

 Yanına Varılmaz Pahada fiyatların üzerine bir zam daha! Ayakkabı fiyatları yüzde 45 daha yükseldi

Yanına Varılmaz Pahada fiyatların üzerine bir zam daha! Ayakkabı fiyatları yüzde 45 daha yükseldi

Haber7 / Fuat Öner

Vatandaşın büyük tepkisine neden olan zamlardan vatandaşın en temel ihtiyacı olan giyim ve pabuç da etkilendi. Kur saldırısı ve pandemi bahanesiyle yapılan zamlarla el yakan ülkü gelen giyim ve ayakkabıya bu fiyatlarında üstüne yeni zamlar eklendi.

Haber7 kundura fiyatlarında yaşanan yanına varılmaz pahada zamlarla ilgili yaptığımız araştırmada hemen hemen dudak uçuklatan rakamlarla karşılaştık.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ağustos ayı enflasyon rakamlarına kadar giyim ve ayakkabıda artma yüzde 7,47 olarak açıklanırken son dönemde yapılan ani zamlar pes dedirtti.

ZAM YAĞMURUNA TUTTULAR

Fırsatçılar okulların her tarafta yüz yüze eğitime başlamasıyla velilerin oluşturacağı alışverişi de fırsat bilerek Eylül ayında ürünleri az daha zam yağmuruna tuttu. şu anda giyim ve ayakkabıda zam yüzde 45’i aşmış durumda.

Yaptığımız araştırmada 2020 Aralık ayında yani 18 ay önce alınan bir kadın botunun kesik fiyatı 309 TL iken bugün aynı ayakkabının yine kesilmiş satmak fiyatı 449 TL’ye çıkmış durumda. Buda yüzde 45’lik bir zam anlamına geliyor.
Aralık 2020'de 309 TL'den satılan ayakkabının bugünkü fiyatı 449 TL'ye çıkmış durumda

YÜZDE YÜZ ZAMLANAN ÜRÜN VAR

Tekrar ayrı model ve markalar üzerinden yaptığımız araştırmada Mart 2021’de alınan bir spor ayakkabının fiyatı 599 TL iken aynı kundura bugün 1,199 TL’yi bulan fiyat etiketleriyle satılıyor. Bu ayakkabıya gelen zam ise yüzde 100’ü bulmuş durumda. Ayakkabının iddiaya göre indirimli fiyatı ise 799 TL’den satılıyor. Bu haliyle ise zam oranı yüzde 33.

Mart ayında 599 TL'ye alınan bir ayakkabı bazı satılılarda fiyatı 1200 TL'ye çıkmış durumda ve sözde indirimle 800 TL' satılıyor
 

OKUL KIYAFETLERİNDE YÜZDE 30 ZAM

Okulların tekrar yüz yüze eğitime başlamasıyla beraber milyonlarca öğrenci için bir Eylül ayında gerekli bir alışveriş dönemi de başlamış oldu. Fahiş zamlardan etkilenen mektep kıyafetlerinde yapılan zamlar ise yüzde 30’u buldu. Geçtiğimiz yıl 50-55 TL’den satılan bir Tshirt bu sene 70 TL’den satılır oldu.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir