Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul için müsilaj toplantısı

 Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul için müsilaj toplantısı

Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul için müsilaj toplantısı

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya tarafından, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı İstanbul Koordinasyon Merkezi toplantısı Vali Yerlikaya başkanlığında yapıldı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Sahil Emniyet Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Albay Tayfun Paşaoğlu, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri, ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj kirliliğine yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinasyonunda başlatılan ve 22 maddelik Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliğinin ele alındığı toplantıda, İstanbul’da yürütülen çalışmalara ilişkin kararlar değerlendirildi.

Vali Yerlikaya, toplantıda Kocaeli’de yapılan toplantıyı ve Caddebostan Sahili’nde başlatılan müsilaj temizleme çalışmalarının, bilimin ışığında ve kurumlar arası iş birliğiyle yürütüldüğüne vurgu yaptı.

Toplantıdaki konuşmasında Marmara Denizi’nin önemine sinyâl eden Yerlikaya, “Burada bir ayı aşkın zamandır müsilajla ilgili bir kirlilik söz konusu. İlk zamandan itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız konuyu bilim insanları ile beraber araştırıyordu. Ilk Önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi almak üzere İstanbul’daki üniversitelerimiz de detaylı bir şekilde çalışıyor. Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimizle birlikte, kamuoyunu dürüst bilgilendirmek için bilimin rehberliğinde büyük bir hassasiyetle çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, araştırmalar kapsamında Valilik bünyesinde İstanbul Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu belirterek, 5 Haziran’dan bu yana yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çalışmaların düzenli olarak takip edileceğini ve her aşamasının kamuoyu ile paylaşılacağını aktaran Yerlikaya, katılımcılara teşekkür ederek, istişarenin şanslı olması temennisinde bulundu.

Dilekçe programının ele alındığı toplantı, yapılan manzara ve istişarelerle sona erdi.

— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) June 10, 2021

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir