Uğur Şahin: Türkiye için 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz

 Uğur Şahin: Türkiye için 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz

Uğur Şahin: Türkiye için 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardındaki açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Kapanma dönemi sonrası günlük olgu sayımız 10 binin altına düştü” dedi.

Koca şunları söyledi: “Bugün Bilim Kurulumuza katılan kayda değer bir misafirimiz var. Salgını önlemek için en manâlı silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da demin bizimle beraberlerdi. Şu an Özlem Küreci hocamız çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur hocamız şu an beni dinliyorlar.

Bugün Uğur hocamızın bazı görüşlerini kanımca kendisinden duymanızı istiyoruz. Ilk Önce bugün de medyaya yansımış oldu son olarak bildiğiniz gibi 27 Aralık’ta ilk sözleşmemizi yapmış idik, ondan üç ay önce görüşmelerimiz olmuştu. Bu süreçte az daha haftada iki kere telefonda görüşmelerimiz oldu. Çok yoğun çaba gösterdiniz.

En son 120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun çabalarınızla imzalanmış oldu. Vatandaşımız sizden bu anlaşmanın tedarik boyutu önemli sizden dinlemek ister. Buyrun hocam sizi dinliyoruz.”

BioNTech CEO’su Prof.Uğur Şahin ise şunları kaydetti: “Burada söylev imkanımız olduğu için çok mutluyum. Sayın Bakanımın anlattığı gibi aralıktan beri beraber konuşuyoruz Türkiye’ye uyguladığımız aşıyı nasıl getirebiliriz diye. Aralıkta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan sağolsun iki üç hafta arada istediği dozları yükselttiler.

120 milyon doz olarak imza attık. Çok mutluyum çünkü derhal Türkiye bu altıncı ayın ardına kadar, haziran ayının ardına kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-ağustos ve eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz.

Son 2 haftada bizim ekipler yoğun çalıştı. Ne zaman ne dek aşı dozu geleceği hakkında anlaştık. Allah’ın izniyle biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Çok teşekkür ederim hocam. Arkadaşların bize göndermiş olduğu, 26 Mayıs’tan itibaren ilk iki haftayı planlamışlar. Özet Olarak 120 milyon doz aşının şu belli başlı kadar 6.1 milyonu bize teslim edildi. Haziran ayında 30 milyon elde etmek üzere temmuz-ağustos-eylülde 120 milyon toplam aşı Türkiye’ye gelmiş olacak. Bundan Böyle ‘gelecek, olacak’ demekten öte maddesel icraatı bakmak istiyoruz, vatandaşımız bundan böyle bu aşıya ulaşmak istiyor.”

BioNTech CEO’su Prof.Uğur Şahin: “Sayın Bakanım telefonla fazla görüştük. Bana her zaman soruyordunuz, ‘bu ay 3 milyon ayarlayabilir misiniz’ diye. Ben de ‘imkan olunca evet’, elimizde imkan olmayınca ‘hayır’ diyordum. Hemen Allah’ın izniyle imkanımız var, problem çıkmazsa vaktinde yollayacağız.”

Bakan Koca: “Sizin önemli bir cümleniz vardı, ‘Birlikte uğraşıyoruz Allah’ın izniyle başaracağız’ demiştiniz. Geliştirilen aşının mutasyonlara etkisi ile ilgili bilgi kayda değer. Hastalığı geçirtmiş olan kişilere tek doz yapılması konusundaki fikirleriniz. İki doz aşı olan vatandaşlarımızın, üçüncü doz aşısını bu yıl mı, yahut gelecek yıl mı konusundaki görüşlerinizi edinmek istiyoruz.”

Prof. Dr. Şahin: “Bizim aşımız mutasyonlara aleyhinde hoş tesir gösteriyor. Afrika mutasyonlarına karşısında iyi yoklama yapıyor. Bu hafta içinde Hindistan mutasyonunu da deneyden geçirdik. Hindistan mutasyonuna aleyhinde da aşımız yüzde 25-30 oranında tesir gösteriyor. Bu tesir yüzde 70-75 oranında enfeksiyon korumasını bekliyoruz. Onu gelecek haftalarda daha fazla veri edineceğiz. Enfeksiyon geçirmiş olan kişiler, gördüğümüze tarafından birincil dozdan daha sonra yüksek antikor oluyor.Hastalığı geçirmiş kişiler için üç aydan daha sonra bir doz yeterli olabilir. Üçüncü doz en erken 6 ay sonra fakat 9 ay sonra ikinci dozdan sonradan verirsek yeter. Türkiye’de yapılan aşı kampanyasında en çok birey 6., 7., 8. ayda aşı olacağı için 2022’de üçüncü doz olabilir. Mühim olan vatandaşlara en çabuk zamanda aşı olması gerekiyor.”

Bakan Koca: “Çok teşekkür ediyoruz. Bilhassa Açlık hocamıza da teşekkürlerimizi anlatmak istiyorum. Haziran başında karşılaşmak ümidiyle. Haziran 26 Mayıs’tan itibaren 30 milyon elde etmek üzere, toplam Eylül ayında 120 milyona tamamlamak üzere Türkiye’ye geleceğini bütün vatandaşlarımızın bunu beklediklerini, altyapı olarak bu aşıyı günde bizim 1-1,5 milyon aşı yapabilme potansiyelimiz var. Yeter ancak aşımız olsun, o da sizin elinizde hocam.”

Prof. Dr. Şahin: Biz Türkiye’ye zamanında aşı getirmek için gece gündüz çalışacağız. Türkiye’de aşı kampanyasının fazla uzman bir şekilde yapıldığını öğrendim. Bizim uzmanlar sizin ekibinizin çalışmaların çok iyi olarak yapıldığını anlattı. Türk olarak çok mutlu oldum.”

Bakan Koca: “Geldiğinizde sağlık altyapımızı, filyasyon çalışmalarımızı, sıhhat çalışanlarımızın gücünü, aşı kampanyasında nasıl bir sistemle gerçekleştirdiğimizi göstermek isteriz.Dr. Şahin: “Allah’ın izniyle defalarca beraber başaracağız sayın bakanım. Fazla teşekkürler, saygılarımla.”.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir