Türkleri ülkesine eğlence etti: Kendinizi kral gibi hissedeceksiniz

 Türkleri ülkesine eğlence etti: Kendinizi kral gibi hissedeceksiniz

Türkleri ülkesine eğlence etti: Kendinizi kral gibi hissedeceksiniz

Azerbaycan Turizm Ofisi Üstteki Yöneticisi (CEO) Florian Sengstschmid, Türkiye ile savunma sanayisinde yapılan iş birliklerinin turizm alanında da beklendiğini belirterek, “Evet, şüphesiz bu yönde ilerliyoruz. hemen modellere ve temelde bu alanı nasıl artırabileceğimize bakıyoruz. Ve bu yıl sonuna kadar, turizm konusu üzerine bu meslek birliklerinin nasıl uygulanacağına dair söylenecek daha artı şey olacak. İlişkiler anlamında farklı bir seviyedeyiz. Bunun önümüzdeki yıllarda nasıl geliştirilebileceğine dair bir paket hazırladık.” dedi.

Sengstschmid, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizm ilişkilerine ve bu alandaki fırsatlara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Dünya genelinde salgın şartların hafiflemesiyle birlikte turizm sektörünün toparlanma sürecine girmesinin sürpriz olmadığını dile getiren Sengstschmid, turizmde hala büyük fırsatlar olduğunu söyledi.

Azerbaycan’da petrol dışı sektörün gelişmesinde tarım sektörüyle birlikte turizm sektörünün önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Sengstschmid, “2019 yılında 3,2 milyon turist Azerbaycan’a geldi.

Yine de hemen salgından takriben bir buçuk sene sonradan, son zamanlarda Türkiye dahil 9 bambaşka ülkeye sınırlarımızı açtık. Gitgide Artarak daha fazla insanın aşılanması küresel ölçekte manâlı. Durum sadece açık sınırlarla ilgili olmadığı için, birçok ülke için geçerli olan tehlikesiz seyahat protokollerini sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Önümüzdeki iki sene içinde daha önce olduğumuz yere geri dönebileceğimizden eminim.” ifadelerini kullandı.

İLİŞKİLER AİLE DÜZEYİNDE

Florian Sengstschmid, Türkiye’nin turizm anlamında, Azerbaycan için çok kayda değer bir pazar olduğunu vurgulayarak, “Sizin de söylediğiniz gibi Azerbaycan ve Türkiye ‘Bir halk müziği iki devlet’. İki ülke arasındaki erişilebilirlik gitgide artarak daha iyi ayla geliyor. Şimdilik Azerbaycanlılar ağırlıklı olarak Türkiye’ye güneş, kum ve alışveriş gerçekleştirmek için yolculuk ediyor. Bakü’den İzmir’e, Alanya’ya, Antalya’ya, İstanbul’a, Ankara’ya daha birçok noktaya aktarmasız uçuşlarımız var. ” dedi.

Türk ziyaretçilerin de Azerbaycan’da büyük ilgiyle karşılanacağını kaydeden Sengstschmid, “Azerbaycan Türklere aile fertleri, kardeşleri gibi davranıyor ve bu da turizmin ötesinde bir seviye.

Azerbaycan’a yolculuk ettiğinizde bir Türk vatandaşı olarak bir Azerbaycanlının size evini, kalbini açtığını görürsünüz ve bir aile ferdi olarak kabul ederler.” diye konuştu.

Savunma sanayisi gibi turizm sektörünün de iki ülke arasındaki ilişkilerde fazla manâlı bir rol oynadığını bildiren Sengstschmid, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı, Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları ile birlikte Şuşa’yı ziyaret etti. Hem geçen hafta Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Kurulu başkanımız Türk bakanla görüştü. Yani ilişkiler çok zinde. Ve gelecekte de Türkiye ile Azerbaycan aralarında daha iyi bir erişilebilirlik ile daha da artacak. Geçen sene pandemi sırasında bile tüm Azerbaycan Türkiye’ye gitti. Açık Konuşmak Gerekirse bu yıl, Türkiye’de açılan daha birçok destinasyon var, yeni uçuşlar başladı. Bu yüzden ziyaretçi sayılarının elbette arttığını düşünüyorum. Keza yakın gelecekte Bakü’ye, Türkiye’den daha artı ziyaretçi ağırlamayı umuyoruz.”

“TÜRKLER KENDİLERİNİ KRAL GİBİ HİSSEDECEK”

Azerbaycan Turizm Ofisi Üst Yöneticisi Sengstschmid, Azerbaycan’daki gezi destinasyonlarının Türkiye’den gelen ziyaretçilerin ilgisini çekebileceğini dile getirdi.

Her iki ülkenin kendine tarafından güzellikleri bulunduğunu açıklayan Sengstschmid, “Türkiye’den gelenler kendilerini Azerbaycan da çok dar hissedebilirler.

Bu yüzden Türk ziyaretçiler Azerbaycan’da kendilerini kral gibi hissedecekler. bununla birlikte yeni bir yeri keşfetmek de hoş. Çünkü o kadar çok Türk Bakü hakkında pozitif bir şey bilmiyor. Bakü çok Batılı bir şehir. Yani, büyük bir şehrin tüm avantajlarına sahip. Bu, Türk gezginler için iyi bir keşif olacak. Azerbaycan tarafında da bizim tarafımızda da bunu daha detaylı anlatmalıyız. Yani Türk ziyaretçiler Azerbaycan’da ne yapabilir ve aileleriyle ziyarette veya iş seyahatinde nereleri keşfedebilecekleri konusunda daha artı şey anlatmalıyız. Dolayısıyla Türk ziyaretçileri Azerbaycan’ı keşfetmeye ikna edeceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Sengstschmid, gitgide artarak daha fazla sayıda Türkiye’den iş insanının Azerbaycan’da ticaretle uğraşmaya başladığını de aktararak, “Karabağ’ın kurtarılmış topraklarında da gitgide artarak daha pozitif Türk firmasının ticaretle uğraştığını görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda meslek seyahati çok daha büyük olacak. Ama umudumuz, iş seyahati yapanların ailelerini de getirmeleridir. Şu lahza uçak biletlerinin fiyatları nispeten yüksek. Bu yüzden bunun üstünde çalışıyoruz.

Misafirperverlikte fazla yüksek standartlara sahip. Hemen de güvenlikte böylece. Pandemi sonrası seyahatlerde tehlikesiz turizmin kayda değer bir etken olduğunu düşünüyorum. Türkiye, Rusya gibi büyük bir pazar ve hemen açılması da çok kayda değer. Dolayısıyla tüm gelişmelerin turizm sektöründe toparlanma için olumlu sinyaller verdiğini düşünüyorum.”

“STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ YÖNÜNDE İLERLİYORUZ”

Türkiye ile Azerbaycan arasında savunma sanayinde olduğu gibi bir stratejik ortaklık ve meslek birliğinin turizm sektöründe de gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Sengstschmid, şunları söyledi:

“Evet, şüphesiz bu yönde ilerliyoruz. acilen modellere ve temelde bu alanı nasıl artırabileceğimize bakıyoruz. Ve bu yıl ardına kadar, turizm konusu üzerine bu meslek birliklerinin nasıl uygulanacağına dair söylenecek daha pozitif şey olacak. Türkiye Tanıtım Ajansı düzeyinde, bakanlık düzeyinde, acentelerimizle TÜRSAB düzeyinde meslektaşlarımız aralarında ilişkilerimiz var. İlişkiler anlamında faklı bir seviyedeyiz. Acilen bunun önümüzdeki yıllarda nasıl geliştirilebileceğine dair bir paket hazırladık.”

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TURİZM VERİLERİ

ÖTE YANDAN derlenen bilgilere kadar, Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı, salgın öncesindeki son 15 yıla bakıldığında 2016 hariç düzenli olarak artış gösterirken, geçen yıl Azerbaycan’dan takriben 1 milyon ziyaretçi geldi.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip Azerbaycan’dan yılda 5,8 milyon kişi yurt dışına çıkıyor.

Daha daha sonra Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Gürcistan ve Ukrayna geliyor. Azerbaycanlı turistler Türkiye’ye ilk kez tatil, alışveriş, sağlık durumu ve eğitim amaçlı geliyorlar. Masraf düzeyinde de ortalamanın üzerinde yer alıyorlar.

KAYNAK: AA

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir