Türkiye’nin konuştuğu Elmalı davasında HSK analiz başlattı

 Türkiye’nin konuştuğu Elmalı davasında HSK analiz başlattı

Türkiye’nin konuştuğu Elmalı davasında HSK analiz başlattı

Hak Bakanı Abdulhamit Gül, Antalya Elmalı’da iki kardeşin istismarına ilişkin davayla ilgili Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) inceleme başlattığını bildirdi.

Bakan Gül, sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, “Çocuklarımızın cinsel istismarına hiç kimse, hiçbir şekilde hoşgörü göstermez, gösteremez. Hak süreci devam ediyor. Süreci yakından ve dikkatle peşine düşüp takip ediyor, sürecin hassasiyetine uygun her türlü tedbiri alıyoruz. HSK da konu hakkında tahlil başlattı.” ifadelerine yer verdi.

Çocuklarımızın cinsel istismarına hiç kimse, hiçbir şekilde hoşgörü göstermez; gösteremez. Hak süreci devam ediyor. Süreci yakından ve dikkatle takip ediyor, sürecin hassasiyetine uygun her türlü tedbiri alıyoruz. HSK da konu hakkında çözümleme başlattı.

— Abdulhamit Gül (@abdulhamitgul) June 29, 2021

Türkiye'nin konuştuğu Elmalı Davası'yla ilgili son dakika açıklamalarELMALI DAVASI’YLA İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMALAR

MAHKEME 17 EYLÜL’E ERTELENDİ

Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G.

ile üvey baba Rahmi A.’nın, yargılandığı Elmalı Ağır Cinayet Mahkemesi’nce ocak ayındaki 3’üncü duruşmada terhis edilmesi, bugün sosyal medyada gündem oldu. Tepki toplayan kararla ilgili tanımlama yapan Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, “5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki suçlama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır” dedi. 

Balıkesir’de geçen sene Haziran ayında savcılığa giden babaanne G.S., o dönem 6 ve 9 yaşında olan 2 torununun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla eski gelini Merve A., onun eşi Rahmi A. ve kadının erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Savcılık, babaannelerinin yan istismara uğradığı öne sürülen belli başlı sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.’nin, Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesine başvurdu.

G.E.G., ifadesinde anne ve babasının ayrıldığını, annesi Merve A.’nın Rahmi A. ile evlendiğini, fakat F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyledi. G.E.G., geçen yıl, üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlattı.

ve dayısı S.C.G.’den şikayetçi olan G.E.G., ağabeyi ile kendisine fazla acı çektirdiklerini anlatırken, anneannesi F.G. ile dayısı S.C.G.’nin de kendisini fazla dövdüğünü sözlerine ekledi.
İSTİSMARI RESİMLE ANLATTILAR
Savcıya açıklama veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike’deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve çok miktar kablolarıyla dövüldüğünü söyledi. İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.’nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi. 
G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G., yaşadıklarını, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Çocukların yaptıkları resimler, soruşturma dosyasına girdi.
Soruşturma zarfında yakalanıp, gözaltına alınan anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 
‘BİZ BİR ŞEY YAPMADIK, DOLDURUŞA GELMİŞLER’
Olayla ilgili davanın 3’üncü duruşması, 6 Ocak’ta Elmalı Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya anne Merve A. ve üvey baba Rahmi A., esir bulundukları Antalya L Tipi Kapalı Suç Oluşturan İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS ile katılırken, ‘suça sürüklenen çocuk’ sıfatıyla tutuksuz yargılanan dayı S.C.G.Suçlamaları elbette kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi.
Öteki davalı Rahmi A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları elbette kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatimi istiyorum” diye konuştu.
İfadelerinin arkasında duruşma heyeti, sanıklar Merve A. ve Rahmi A.’nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle özgür bırakılmasına hükmederek, duruşmayı 17 Eylül’e erteledi.

5 AY DAHA SONRA YENIDEN GÜNDEM OLDU, SAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Tutuklu anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın ocak ayındaki 3’üncü duruşmada terhis edilmesinin gerisinde dava konusu, bugün sosyal medyada gündem oldu. Çocukların çizimlerine yer bahşedilen paylaşımlarda ‘#elmalıdavası’ etiketiyle fazla sayıda tweet atıldı. Konunun her yerde gündeme gelmesi üstüne Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, yazılı yorumlama yaptı. Açıklamada, “Bir Takım sosyal ağ platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019’da gerçekleştiği bahis edilen 2 çocuğun istismar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen yargılamaya ilişkin bir kısım iddialar karşı kamuoyunun dürüst bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur.

Cumhuriyet Başsavcılığı kadar derhal soruşturmaya başlanılmış ve çocuklara psikososyal yardım verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır. Yürütülen soruşturma neticesinde elde edilen bulgular ve çocuklara aleyhinde kaliteli cinsel istismar eylemlerinin gerçekleştirildiği yönünde tatmin edici belirsizlik oluştuğu kanaatiyle 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen iddianame ile sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi nezdinde millet davası açılmıştır” denildi. 
‘TUTUKSUZ YARGILAMAYA BAŞSAVCILIK İTİRAZ ETTİ’

Delillerin iyice toplanmamış olması, delillerin karartılma ihtimalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020’de mahkemece sanıkların tutuklanmasına karar verildiği kayıtlı tanımlama, şöyle sürdürüldü: 

“Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız göre bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10’uncu Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi kadar itiraz reddedilmiştir. 5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar bahşedilen sanıklar hakkındaki suçlama süreci devam etmekte olup, son mahkeme 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yargılama süreci titizlikle takip edilmektedir.”

KAYNAK: AA

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir