Türkiye’de öncelikle geliştirildi! ASELSAN başardı

 Türkiye’de öncelikle geliştirildi! ASELSAN başardı

Türkiye’de öncelikle geliştirildi! ASELSAN başardı

Minyatür bomba, hava platformundan çoklu taşıma salanıyla atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen INS/GPS güdümlü bir mühimmat olarak geliştirildi.

100 kilometre menzile sahip minyatür bomba, maliyet etkin bir seçenek oluştururken düşük ikincil hasara sahip bulunuyor.

Delici etkinliğiyle 1 metre kalınlığındaki duvarı delebilen minyatür bomba için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile seri üretim sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN, minyatür bomba projesiyle beraber zeki çoklu nakliye salanı da ilerletti. Bu sayede F-16 uçaklarının kanat altlarına dörder adet minyatür bomba içeren birer çoklu salan yerleştirilebiliyor. Toplam 8 mühimmat 8 farklı hedefe angaje edilebiliyor.

Bu salanla beraber Türkiye’de başta yerli pnömatik salan sitemi de geliştirilmiş oldu. Laf konusu gelişmenin ardındaki silahlı ve taarruzi insansız hava araçlarına yönelik yeni pnömatik akıllı salan varyant çalışmalarına da başlandı.

Hareketli hedeflere karşı etkin

ASELSAN minyatür bombanın süratli imal çalışmalarını sürdürürken bu kez mühimmatın varyantları üstünde çalışmalara başlandı.

Kızılötesi arayıcı başlıklı “Man-in-the-Loop” özellikli minyatür bomba (IIR Minyatür Bomba) varyantı 15’inci Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) sergilendi.

Kızılötesi arayıcı başlık bir uçtan bir uca minyatür bomba önceki varyantta olduğu gibi sadece hareketsiz hedeflere yok, hareketli hedeflere aleyhinde da etkin bir cephane olacak. IIR Minyatür Bomba ile ayrıca INS/GPS’in yerlileştirilmesi hedefleniyor.

Man-in-the-Loop özelliğiyle pilotla mühimmatın etkileşimi sağlanırken anlık olarak maksat güncellenmesi olası olacak.

 Atıldıktan sonradan da kontrol pilotta

İlk varyantta bırakıldıktan sonradan nokta hedefe dışarı giden bir minyatür bomba varken, yeni varyantta pilotla etkileşime giren bırakıldıktan sonradan teftiş edilebilen bir mühimmat ortaya çıkacak.

Kızılötesi arayıcı başlıklı minyatür bomba için ASELSAN öz kaynaklarıyla tasarım süreci devam ediyor. Tasarımın tamamlanmasıyla yer ve uçuş testleri gerçekleştirilecek. Yeni varyantın yakın zamanda envantere kazandırılması amaçlanıyor.

Patlamaya kadarki yol haritaları ve patlama etkisi farklı olan minyatür bomba varyantları benzer patlama gücüne sahip bulunuyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir