Türkiye’de İHA ile Teslimat Dönemi Başlayacak

 Türkiye’de İHA ile Teslimat Dönemi Başlayacak

Türkiye’de İHA ile Teslimat Dönemi Başlayacak

Özellikle operasyonlar ismini çok duyduğumuz İHA’lara bir de taşımacılık özelliği getirilecek. Testlere hafif ilaç taşımak ile başlangıç verilecek.

Dünya genelinde İHA’larla teslimat konusunda gelişmeler devam ederken, son dönemlerde bu alanda adından laf ettiren Türkiye’de çalışamalara başladı. Sivil yararlı önem nakliye faaliyetleri için altyapı oluşturuluyor.

TÜRKİYE’DE İHA’LI TESLİMAT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM),tüm dünyada tez büyüyen İHA’ların sivil amaçlı düzenleme, müsaadelendirme ve operasyonları için model geliştirmeye devam ediyor. Bu model içinde Türk sivil hava sahasının en etkili şekilde kullanılması hedefleniyor. Yapılacak model, sistemde tanımlı olan 50 bin 170 İHA’nın izinli hava koridorlarında ön tasarımı SHGM tarafından yapılan modül ile hava araçlarına takılabilecek modül aracılığıyla bütün hareketlerin takip edilebilmesini hedefliyor.

TESTLER İLK ÖNCE İLAÇ TAŞIMALARIYLA BAŞLAYACAK

Bu sistemle uçuş izinleri onay mekanizmalarına gerek duymayacak. Esnek uçuş faaliyetleri sağlanabilecek. Modelde, İHA’lar için şehirlerarası asıl uçuş koridorları, bunun yanına şehir halkı içi uygun uçuş kanalları tanımlanacak. Modelin testine hafif ilaç taşımalarıyla başlanacak.

TALEPLER SIKLAŞMAYA BAŞLADI

SHGM’ye son dönemde İHA ile hafif ilaç taşıma konusunda bol miktarda istek geliyor. Bu konuyu masaya yatıran SHGM çalışmalara başlangıç vererek modelin çalışmalarına başladı. Modelin hayata geçirmesinde yapılacak testler, İstanbul Valiliği, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla istişare edilip yerinde görüldü. Bu çerçevede işlemin yapılacağı hava sahası için NOTAM yayınlanmasının yanı sıra sigorta ve emniyet konusunda bütün tedbirler alındı.

İHA’lar sağlık alanında bilhassa ulaşması şiddet bölgelere kan ve aşıları taşımak maksadıyla kullanılıyor. İsmi daha fazla Savunma Sanayii’sinde duyulan İHA’lar, tarımdan arama-kurtarmaya, orman yangınlarıyla mücadeleden trafik denetimine, hava tahmininden yayıncılığa değin çok farklı alanlarda kullanılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir