Türkiye İlk Astronotunu Seçiyor

 Türkiye İlk Astronotunu Seçiyor

Türkiye İlk Astronotunu Seçiyor

Milli Uzay Programı dahilinde Türkiye’den bir Türk astronot uzaya gidecek. Program için adayların seçimine ilerleyen zamanlarda başlanacak.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Tatbik ve Araştırma Merkezi meslek birliği ve 1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, sempozyumda Ulusal Uzay Programı hakkında konuşarak konu hakkında bilgi verdi. 

Geçtiğimiz şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu program çerçevesinde, Ay misyonlarının yanı sıra ülkenin ilk astronot seçimi de program kapsamına girdi. Bakan Yardımcısı Kacır, 2023’te milli teknolojiler aracılığıyla Ay ile teması gerçekleştirmeyi, 2028’de ise Ay’a yumuşak iniş yapmayı amaçladıklarını belirtti. 

”İLK ADIM BİR TÜRK ASTRONOTU UZAYA GÖNDERMEK”

Mehmet Fatih Kacır, “Programımızdaki bir diğer kayda değer adım ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz.’’ dedi.

2023 VE 2028 AY MİSYONLARI

Cumhurbaşkanı “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi ulusal ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. 2028’de hayata geçirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kere kendi ulusal roketlerimizle yapmayı hedefliyoruz. Ay’a yumuşak iniş gerçekleştireceğimiz bu aşamayı da tamamladığımızda Ay’da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.” şeklinde izah etme yapmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir