Türk Eximbank 250 Milyon Dolarlık Kredi Anlaşmasın…

 Türk Eximbank 250 Milyon Dolarlık Kredi Anlaşmasın…

Türk Eximbank 250 Milyon Dolarlık Kredi Anlaşmasın…

Türk Eximbank ve Asya Altyapı Yatırım Bankası aralarında 250 milyon dolarlık kredi anlaşmasına imza atıldı.

Türk Eximbank’ın yaptığı açıkalamaya tarafından, Define ve Maliye Bakanlığının garantisi altında Asya Altyapı Yatırım Bankası ile 250 milyon dolarlık 4,5 sene vadeli, rekabetçi maliyet seviyelerine sahip bir kaynak için kredi anlaşması imzalandı. 

PANDEMİNİN HASARINI GİDERMEK İLK HEDEF

Kredi tamamen, pandeminin neden olduğu likidite kısıtlamalarını en üye indirmek ve ihracat sektöründeki firmaların finansmana erişimini artmak isteniyor. Bunun yanı sıra, Türk ihracatçılarının işletme sermayesindeki finansman ihtiyaçlarını yerine getirmek için, ihracat taahhüdü karşılığında, düşük faizli ve orta vadeli yardım sağlanması hedefleniyor.

KREDİ ÖNCELİK OLARAK KADINLARI DESTEKLEYECEK

Krediyle ilgili açıklamalarda bulunan Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, temin edilen fonun bankanın sürdürülebilirlik süreci kapsamında değerlendirileceğini belirterek, ‘’Kredinin en düşük yüzde 5’i, kadın ihracatçılar ve kadının meslek gücüne katılımını destekleyen özel sektör firmalarının işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Kredi, AIIB’nin bir ihracat kredi kurumu ile gerçekleştirdiği ilk işlem olma özelliğine sahiptir.’’ sözlerine yer verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir