Trump’tan Biden’a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisi

 Trump’tan Biden’a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisi

Trump’tan Biden’a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisi

Trump’ın yazılmış açıklamasında, “Joe Biden’ın Afganistan’da yaşananlara izin verdiği için utanç içinde istifa etme zamanı geldi.” ifadesine yer verdi.

Biden’a istifa çağrısıyla ilgili, “Bu kayda değer bir şey olmamalı. Çünkü meşru bir şekilde seçilmedi.” sözlerini kullanan Trump keza ABD Başkanını, ülkedeki Kovid-19 vakalarındaki yükselme, iç göç, ekonomi ve enerji konularında da eleştirdi.

”ABD TARİHİNİN EN BÜYÜK YENİLGİLERİNDEN BİRİ”

Eski ABD Başkanı, istifa çağrısından önce yayımladığı bir diğer bildiride ise “Joe Biden’ın Afganistan’da yaptığı efsane. Amerikan tarihinin en büyük yenilgilerinden biri olarak tarihe geçecek!” sözlerini sarf etmişti.

TALİBAN’IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban aralarında Şubat 2020’de varılan barıştırma anlaşması çerçevesinde bu yıl milletlerarası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan emniyet güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, aynı zamanlı şekilde hazirandan bu yanlamasına şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine şipşak dominant oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde görev çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine içten ülkeyi terk etti. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve millet binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı. Taliban, Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayından açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye baskın olduğunu bildiri etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir