Trump’a 2 yıl sosyal ağ değil

 Trump’a 2 yıl sosyal ağ değil

Trump’a 2 yıl sosyal ağ değil

Eski ABD Başkanı Trump, kapatılan sosyal ağ hesaplarını 2023’e dek kullanamayacak. Ama tarih kesin değil. Çünkü “halk güvenliği riski” olduğu görüşü sürerse hesapları kapalı kalmaya devam edecek.

ABD’de 3 Kasım 2020’de gerçekleştirilen başkanlık seçiminden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasıyla kan basıncı yükselmişti. 6 Ocak’ta gerçekleşen ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan kongre baskınının ertesi günü Facebook ve Instagram, Trump’ın hesaplarını belirsiz olarak kapatmıştı. Karara bahane olarak Trump’ın “yalan yanlış şekilde başkanlık seçimlerine aldatma karıştırıldığı iddiasını yaydığı ve taraftarlarını şiddete özendirme etmesi” gösterildi.

Facebook, Trump’ın kapatılan hesaplarıyla ilgili bir izah etme daha yaptı. Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarının 7 Ocak 2023’e kadar açılmayacağını duyurdu. Açıklamada, Trump’ın hesaplarının söz konusu tarihten önce millet güvenliği için risk oluşturup oluşturmayacağının yeniden ele alınacağı belirtildi.

Trump, alınan kararı sert bir dille eleştirdi. Kullanabildiği tek sosyal medya hesabı Telegram’dan ABD seçimlerini bir defa daha “haksız” diye niteledi. “Facebook’un kararı, 2020 hileli seçimlerinde bize oy veren 75 milyondan fazla insan için hakarettir” ifadelerini kullandı. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’i de maksat alan Trump, “Ben Beyaz Saray’a tekrar geldiğimde bundan böyle Zuckerberg ve eşi için akşam yemekleri olmayacak.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir