Tosuncuk’un avukatlarından pes dedirten talep: Tutuklanmama garantisi isteyeceğiz

 Tosuncuk’un avukatlarından pes dedirten talep: Tutuklanmama garantisi isteyeceğiz

Tosuncuk’un avukatlarından pes dedirten talep: Tutuklanmama garantisi isteyeceğiz

Çiftlik Bank kurucusu “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Kültürlü, 2018 yılında binlerce kişiden milyonlarca lira vurgun yaparak yurt dışına kaçmıştı. Kırmızı Duyuru ile aranan Açık Fikirli, Türkiye’nin Sao Paulo Başkonsolosluğu’na gitgide artarak teslim oldu. Aydınlatılmış’ın Brezilya devleti ile temasa geçirilerek kısa zamanda yurda getirilmesi bekleniyor.

“İADE SÜRECİ BAŞLAYACAK”

Dün akşam avukatları yoluyla bir video yayınlayan Tosuncuk, Türk yargısına teslim olacağını belirterek kendisinin de mağdur olduğunu söyledi. “Teslim olacak” haberinden kısa bir süre sonra avukatların verdiği bilgiye göre Mehmet Kültürlü, Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde teslim oldu. Kültürlü’ın avukatları konsolosluk ile bağlantı kurduklarını ve Mehmet Aydın’ın Türkiye’ye iade sürecinin başlatılacağını söyledi.

Son dakika: 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın saklandığı ülkede teslim oldu! İlk görüntüsü..

“TUTUKLANMAMA GARANTİSİ”

Sabah’ta yer alan habere tarafından Aydınlatılmış’ın avukatları Fatih Kuş ve Şehmus Uluç, ülkeye gelişinin 1-2 günden kısa sürebileceğini ifade etti. Avukatlar, adli makamlardan ilerleyen süreçte de tutuklanmama garantisi istek edebileceklerini söyledi. Açık Fikirli’ın gıyabında tutuklamaya karşın yakalama kararı bulunuyor.

“MAĞDURİYETİNİ AÇIKLAMAK İSTİYOR”

“Niçin yıllar sonradan teslim olma kararı aldığı” konusunda ise Okumuş’ın bundan böyle mağduriyetini izah etmek adına böyle bir karar aldığı açıklama edildi.

11’i TUTSAK 7 SANIK FİRARİ DURUMDA

Çiftlik bank davasında 30 kararsız hakkında, “Kabahat derin etki bırakmak nedeniyle kurulan örgüte abone olmak”, “Kabahat dağlamak amacıyla kurulan örgüte yardım etmek” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığını arttırma” suçlarından 5’er yıldan 13’er yıla değin hapis cezası isteniyor. Dava kapsamında 11 sanık esir bulunuyor. Mehmet Aydınlatılmış’ın da aralarında bulunduğu 7 şüpheli ise kaçak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir