Son Dakika… Van Valiliği’nden ‘kaçak göçmen’ açıklaması

 Son Dakika… Van Valiliği’nden ‘kaçak göçmen’ açıklaması

Son Dakika… Van Valiliği’nden ‘kaçak göçmen’ açıklaması

Görüntülerin, 10 Temmuz tarihinde Van’da çekildiği belirtilmiş açıklamada, bu tarihten sonradan düzenlenen operasyonlarda bin 456 göçmenin yakalandığı, 6 organizatörün tutuklandığı belirtildi.

Van Valiliği’nden yapılan yorumlama şu şekilde;

19.07.2021 günü bir takım basın ve yayınlama organları ile sosyal medya platformlarında çok sayıda baştan savma göçmenin anlamsız arazide toplu şekilde yürüdükleri resim ve video kullanılarak yapılan haber ve paylaşımlarla ile ilgili olarak;

Van Valiliği'nden 'kaçak göçmen' açıklaması

GÖRÜNTÜLER 10.07.2021 TARİHİNE AİT 

görüntülerdeki alanın ilimiz İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesinin Erek Dağı istikametinde bulunan açık arazi olduğu, Polis yükümlülük sahasında kalan bu arazideki görüntülerin 10.07.2021 tarihine ait olduğu, görüntülerde eğilim eden hadisenin son dönemlerde ilimize yardım olarak gönderilen özel harekat ve kolluk personeli ile İl Jandarma Komutanlığımızca bölgeye sevk edilen takviye birliklerin birlikte bölgede şok konut olarak tanımlanan göçmen kaçakçılarının yamalı göçmenleri saklamakta kullandığı evlere karşın yaptığı operasyonlar neticesinde ortaya çıktığı tespit edilmiş olup;

 1456 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

olayın olduğu gün ve sonrasında polis ekiplerince sürdürülen araştırmalar neticesinde 19.07.2021 günü itibariyle videoya konu bölgeye yakın ikâmetgâh yerinde yer alan metruk binalarda toplam 1456 baştan savma göçmen yakalanmış, bunları organize eden 11 organizatör yakalanarak gözaltına alınmış ve 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştır. Buna ek olarak göçmenlerin saklandıkları 11 adet baraka tarzı inşa yıkılarak kullanılmaz ülkü getirilmiştir.

İlimizde derme çatma göç ile mücadele faaliyetleri kararlılıkla yürütülmekte olup, bu konuda görevli askeri sınır birliklerimiz ile İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen Jandarma ve Polis güçlerimiz 24 saat esasına tarafından atama yapmakta, teknolojik imkanlardan ve bilhassa insansız hava araçlarımızdan azami ölçüde faydalanmaktadır. 

2021 YILI İÇİNDE 27.230 GÖÇMEN YAKALANDI

Baştan Savma göçü engellemeye karşın faaliyetler neticesinde 2021 yılında Türkiye-İran sınırının İlimiz sınırlarında kalan hudut hattından 34.308 kişinin ülkemize illegal yollarla girişi engellenmiştir. Tekrar emniyet kuvvetlerimizce 2021 yılı içinde 27.230 göçmen yakalanmış olup; hem aynı yıl içerisinde 716 organizatör yakalanarak haklarında adli operasyon başlatılmıştır. 
 
Sınır güvenliğinin sağlanması noktasında hudut hattımızda ilave karakol ve kuleler yapılmakta olup, hem sınır emniyet duvarı inşaatına başlanmış; 110 km hendek kazılmış ve ek hendek kazım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca hudut boyunda 76 monoblok ve lego kulenin yapımı tamamlanmış, 103 adet elektro optik kule yapımı da devam etmektedir.
 
Göçmen kaçakçılığıyla çaba dahilinde baştan savma göçmenlerin sınırı geçmesinin engellenmesi, yakalanması, göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden birey ve yapıların bütün yönleriyle ortaya çıkarılmasına karşın çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir. 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir