Son dakika: Türkiye’de de görüldü! DSÖ’den dikkat çeken dikkat: Bu 3’üne uyarı!

 Son dakika: Türkiye’de de görüldü! DSÖ’den dikkat çeken dikkat: Bu 3’üne uyarı!

Son dakika: Türkiye’de de görüldü! DSÖ’den dikkat çeken dikkat: Bu 3’üne uyarı!

200 milyondan fazla insana bulaşan, 4 milyonun üstünde insanın hayatına mal olan virüs ise yeni mutasyonlar ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Dünya bir süredir Delta varyantını konuşuyor. Zira dünya genelindeki hakim nesil olan Delta, o kadar fazla ülkede vaka sayılarının ciddi oranda artmasına niçin oldu.

FLAŞ AŞI İDDİASI 

Delta’dan daha sonra ortaya çıkan Mu varyantı ise dünyanın yeni gündemi. Zira tez yayılan Mu’nun aşılara aleyhinde dayanıklı olabileceği bahis ediliyor.

BU 3 SEMPTOMA DİKKAT 

Türkiye’de de görülen Mu varyantı için ilgiyle beklenen izah etme geldi. İngiliz bilim insanları Mu’nun en yaygın 3 semptomunu açıkladı.

İngiliz Express gazetesinde yer alan habere kadar, Mu varyantına yakalanan kişilerde en sık görülen semptomlar yüksek ateş, uzun süreli öksürük ve tat veya koku alma duyunuzda bir kayıp olarak sıralandı.

SEMPTOMLARIN TAM LİSTESİ 

Ama uzmanlar bunun yalnızca en yaygın 3 semptom olduğunun altını çiziyor. Mu ve diğer varyantlara yakalanan kişilerde görülen semptomların bütün listesi ise şöyle…

1- Baş ağrısı
2- Titreme
3- Alışılmadık takâtsizlik
4- Boğaz ağrısı
5- Bilinçte bulanıklık
6- Deri döküntüsü
7- Ağız veya dilde meydana gelen değişiklikler
8- Kırmızı ve ağrılı parmaklar ya da üçgenin taban olmayan kenarı parmakları
9- Solunum Yetmezliği
10- Göğüs ağrıları
11- Adale ağrıları
12- Boğuk ses
13- İshal
14- İştahsızlık
15- Karın ağrısı
16- Burun akması
17- Hapşırma

MU YAYILMAYA DEVAM EDİYOR 

Kovid-19 tespit edilen son varyantı Mu’nun sebep olduğu vakalar, ABD’nin 49 eyaletine yayıldı. Varyant DSÖ kadar izleme listesine gücenmiş ve ‘endişe verici’ olarak tanımlanmıştı.

DSÖ UYARDI 

Ülke basınında yer alan haberlere tarafından, Nebraska, yeni varyantın hemen şimdi kaydedilmediği tek eyalet oldu. DSÖ ise haftalık güncellemesinde Mu varyantının Kolombiya ve Ekvador’da gitgide artarak yaygınlaştığı konusunda uyarıda bulundu.

İlk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da görülen Mu varyantının küresel yaygınlığı yüzde 0.1’in aşağıda olsa da enfeksiyonların yüzde 39’unu oluşturduğu Kolombiya ve yüzde 13’ünü oluşturduğu Ekvador’da yayılmaya devam ediyor.

Güney Amerika haricinde bazı Avrupa ülkeleri, ABD ve Hong Kong’da vakalar bildirildi. 39 ülkede görülmesinin arkasında Mu varyantı 30 Ağustos’ta, DSÖ kadar Mart ayından bu yana “yakından izlenmesi gereken varyant” kategorisine alınan beşinci varyant oldu. Daha önce de Eta, Iota, Kappa, Lambda varyantları bu kategoriye alınmıştı.

Ancak Mu dünyayı tehdit eden tek koronavirüs varyantı yok. Dünya Sağlık Durumu Örgütü’ne tarafından, hemen dolaşımda olan ve ‘endişe duyulan’ kategorisinde dört koronavirüs çeşidi var

Laf konusu listede yer alan 4 varyant Alfa, Beta, Gamma ve Delta. Alfa varyantı 193 ülkede, Beta 141’de, Gamma 91’de ve Delta 170 ülkede görüldü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir