Son dakika: ‘Tosuncuk’ Türkiye’de: İstanbul’a getirildi!

 Son dakika: ‘Tosuncuk’ Türkiye’de: İstanbul’a getirildi!

Son dakika: ‘Tosuncuk’ Türkiye’de: İstanbul’a getirildi!

Son dakika: Brezilya’da teslim olan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Okumuş’ı taşıyan uçak saat 22.06’da İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı.

“Tosuncuk” lakaplı Mehmet Kültürlü, hakkında sürekli soruşturma ve daha önce açılan ulus davaları dahilinde İstanbul Havaalanı’nda gözaltına alındı.

TOSUNCUK İSTANBUL’A GETİRİLDİ!

2018 yılı Mart ayında binlerce kişiyi dolandırarak yurt dışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Kültürlü, Perşembe günü Brezilya Sao Paulo’da teslim olmuştu. Brezilya’dan sabah saat 09.50’de hareket eden Mehmet Aydınlatılmış’ı içeren uçak, saat 22.06’da İstanbul Havaalanı’na iniş yaptı.

İŞTE TOSUNCUK’A AİT İLK GÖRÜNTÜLER

TABİPLİĞE ÇIKARILDI

SONRA İstanbul Havalimanı Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürülen Aydınlatılmış, sağlık kontrolü için Havalimanı Adli Tabipliğine çıkarıldı.

EMNİYETE GÖTÜRÜLMESİ BEKLENİYOR

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa ve Geyve Cumhuriyet Başsavcılığında hakkında sürekli soruşturma dosyaları sebebiyle, Gaziosmanpaşa Adliyesi ilave binası olarak hizmet veren İstanbul Havalimanı Adliyesi’nde sevk edilerek ifadesi alınacak Aydın’ın hakkında dört jurnal nezaret talebi nedeniyle İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’ne götürülmesi bekleniyor.

4 GÜN GÖZALTI SÜRESİ VERİLDİ!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak tanıdık sistemin kurucusu olan ve 2 yıldan fazla süredir kaçak yer alan Mehmet Açık Fikirli hakkında, 4 gün gözaltı süresi verdiği öğrenildi.

Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından hudut dışı edilen ve bu sabahtan Türkiye saatiyle 09.40’ta havalanan THY’ye ait uçakla 22.30 sularında İstanbul Havalimanı’na getirilmesi beklenen “Tosuncuk” lakaplı Açık Fikirli, Mali Suçlarla Çaba Şube Müdürlüğü ekiplerince uçakta gözaltına alınarak işlemlerinin ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Güvenlik Müdürlüğü yerleşkesine götürülecek.

NELER YAŞANDI?

Çiftlik Bank sistemine para yatıran fazla sayıda birey mağdur olduğu gerekçesiyle 2018’de yargı yoluna başvurdu.

Türkiye’nin birçok ilinden mağdurun ortaya çıkması üzerine Başsavcılık, soruşturmanın tek elden yürütülebilmesi nedeniyle öteki illerdeki adliyelere de yazı yolladı.

NİTELİKLİ, ÖRGÜTLÜ VE BİLİŞİMLİ DOLANDIRICILIK

Kazanç getirme vaadiyle vatandaşlar adına para karşılığı açılan sanal hesaplardan oluşan, keza fiilen çiftlikler de kurulup kazanç getirdiği bahis edilen Çiftlik Bank adlı sistemin kurucuları hakkında, “suç derin etki bırakmak nedeniyle örgüt kurma”, “suç örgütüne üye olma”, “bilişim sistemlerini vasıta olarak kullanmak suretiyle üçkâğıt” ve “suçtan kaynaklanan servet değerlerini temize çıkartma” suçlarından soruşturma açıldı.

3 MİLYON 90 BİN LİRAYA EL KONULMUŞTU

Soruşturma zarfında şirket yetkilileri hakkında yurt dışına çıkış yasağı biçiminde adli kontrol tedbirleri uygulanırken, bu sistem sayesinde birikip suçtan elde edildiği görünen o ki 3 milyon 90 bin 340 liraya, hem 16 değişken ile sistemde operasyon yapan 3 firmanın malvarlıklarına da el konuldu.

BİNLERCE MAĞDUR VAR

Mevcut verilere kadar şüphelilerce kurulan internet sitesinde sisteme yatırım yapan 132 bin 222 farklı katılımcı bulunduğu, ayrıca sistemde yatırım yapmayan 388 bin 99 kişinin daha mevcut olduğu saptandı.

BİR MİLYARIN ÜZERİNDE PARA TOPLANMIŞ

Katılımcıların sisteme para ödeyerek sanal hayvanlara sahip oldukları ve kendilerine sanal ortamda alım-satım yerine getirmek suretiyle yüksek kazanç elde etme vaadinde bulunulduğu, bu şekilde işletilen sistem aracılığıyla 31 Temmuz 2016’dan bu yandan toplam 132 bin 222 katılımcıdan 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığı saptandı.

Bu süreçte katılımcılara 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı tespit edilirken, sistemdeki servet değerinin 58 milyon 126 bin 75 lira olduğu, şirketlere anapara olarak toplam 128 milyon 490 bin 850 lira aktarıldığı, şirketlerin 2017 yılı itibarıyla toplam 22 milyon 541 bin 596 lira zarar ettiği belirlendi.

ŞİRKETLERİNE KAYYUM KARARI

Yürütülen soruşturma zarfında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üstüne, Çanakkale Dora Yiyecek İçecek İnşaat Petrol Tarım ve Hayvancılık Turizm Ticaret Limited Şirketi, Çiftlik Data İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ticaret Limited Şirketi ile Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine 3 kişilik kayyum heyeti atanmasına karar verildi.

6 KİŞİ HAKKINDA KIRMIZI BILDIRI DÜZENLENMİŞTİ

Mağdur sayısının aralıksız artması üstüne soruşturma derinleştirilirken, sistemin kurucularının yakalanması için operasyonlar düzenlendi.

Bulgaristan’da yakalanarak Türkiye’ye iade edilen Sürükleyici Genç’in de tutuklanmasına karar verildi.

INTERPOL’ÜN EN FAZLA ARANANLAR LİSTESİNE DAHİL EDİLDİ

Güvenlik Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Dairesi Başkanlığı, “Çiftlik Bank” adıyla kurduğu sistemle fazla sayıda kişiyi dolandıran ve sonra kayıplara karışan Mehmet Aydın’ın İnterpol’ün en fazla arananlar listesine dahil edilmesi için girişimde bulundu.

Yürütülen çalışmaların sonucunda Açık Fikirli, laf konusu listeye dahil edildi. İnterpol’ün sisteminde Kültürlü’ın bilgilerinin yanı sıra fotoğrafları da yer aldı. Aynı listeye, ilgili soruşturma kapsamında zanlının aranan ağabeyi Fatih Aydınlatılmış da dahil edildi.

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir