Son dakika: ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Okumuş saklandığı ülkede teslim oldu! İlk görüntüsü..

 Son dakika: ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Okumuş saklandığı ülkede teslim oldu! İlk görüntüsü..

Son dakika: ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Okumuş saklandığı ülkede teslim oldu! İlk görüntüsü..

Son dakika haberi… Binlerce kişiyi dolandırıp paralarla yurt dışına kaçan ve izi bulunmayan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Açık Fikirli, Brezilya’da yetkililere teslim oldu.

500 milyon liralık dolandırıcılığa imza atıp davası sürekli Mehmet Açık Fikirli Brezilya’da Sao Paulo’da yetkililere teslim olduğu belirtildi.

‘EN FAZLA ARANANLAR’ LİSTESİNE GİRMİŞTİ

Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydınlatılmış Interpol’ün “Most Wanted” yani “en çok aranan” listesine girmişti.

Interpol’ün sayfasında bulunan bilgilere kadar, Mehmet Okumuş, elektronik ortamda ödeme sistemleri aracalığıyla hırsızlık yapma, kooperatif kurarak insanları aldatma, suçunu finans etmek için organizasyon ayarlamak, taahhüt vererek toplanan varlıkları aklamak ve ödenti yasanın ihlali suçlamasıyla aranıyordu.

Son dakika: 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın teslim oldu!

YÜZBİNLERCE KİŞİ MAĞDUR

İlk kuruluşunda oyun olarak hizmet veren Çiftlik Bank sonradan yüzbinlerce kullanıcısı olan bir yatırım haline dönüştü.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 kişiye 393 .3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan para ise Kıbrıs’a ve Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Açık Fikirli ile eşinin hesabına aktarıldı.

ÇİFTLİK BANK İDDİANAMESİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kadar Çiftlik Bank’a yönelik yürütülen soruşturma zarfında hazırlanan iddianamede firari sanık Mehmet Okumuş’ın da arasında bulunduğu 18 örgüt yöneticisi hakkında bir kere “Kabahat işlemek amacıyla örgüt düzenlemek ve yönetmek”, 3.762 kere “Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık”, 3762 kere “Ticari şirket faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve 1 kez de “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından 22 bin 580’er yıldan 75 bin 260’ar sene hapis cezası isteniyor.

11’i TUTUKLU 7 SANIK FİRARİ

30 kesin olmayan hakkında da, “Kabahat derin etki bırakmak nedeniyle kurulan örgüte abone olmak”, “Suç dağlamak nedeniyle kurulan örgüte yardımcı olmak” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığını arttırma” suçlarından 5’er yıldan 13’er yıla dek hapis cezası isteniyor.

Mehmet Aydınlatılmış’ın da arasında bulunduğu 7 kararsız ise kaçak.

TESLİM OLACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

2018 yılında binlerce kişiden milyonlarca lira dolandıran Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydınlatılmış akşam saatlerinde avukatları aracılığıyla bir video paylaşarak kısa sürede bulunduğu ülkedeki Türk elçiliğine teslim olacağını söyledi.

Sözcü’de bulunan habere göre Mehmet Açık Fikirli şu açıklamayı yaptı:

“*Ben Mehmet Açık Fikirli. Bilindiği gibi Çiftlik Bank’ın kurucusu ve mucidiyim. Bu projeye başlarken hedefim oyun platformumuzu kullanan kişilerin ayrıca oyun oynamaları, keza de şirketimizin reklam bütçesi için ayırdığı paradan faydalanmaları, ek bir gelir elde etmelerini sağlamaktı.

*Hiçbir süre kimseyi zarara uğratmak ya da dolandırmak biçiminde düşüncem ve girişimim olmadı. Kurmuş olduğumuz oyun platformu sizler tarafından sevildi ve benimsendi. Biz de sizden aldığımız zor ile Türkiye’nin 81 ilinde bayilikler, et, süt, bal ve yumurta tesisleri yatırımları yaptık.

*Fakat gelinen son süreçte şirketin fazla fazla büyümesi, etrafındaki fena niyetli insanların hileli kazançlar elde etmesi ve etmeye çalışmalarını, şirketin büyüklüğü nedeniyle geç ayrım ettiğimden sizler gibi ben de mağdur oldum.

“TÜRK YARGISINA TESLİM OLACAĞIM”

*Mağduriyetleri tamir etmek namına yurt açık havada bulunduğum vakit baştan başa elimden geleni yaptım ancak hakkımda açılan soruşturma, kovuşturma ve yakalama kararları nedeniyle bir sonuç elde edemedim.

*Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi sergilemek için kendi bağımsızlık irademle Türk yargısına teslim olacağım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir