Son Dakika… MSB: Bir ayda yurt içi ve hudut ötesinde 22 operasyon düzenlendi

 Son Dakika… MSB: Bir ayda yurt içi ve hudut ötesinde 22 operasyon düzenlendi

Son Dakika… MSB: Bir ayda yurt içi ve hudut ötesinde 22 operasyon düzenlendi

SON DAKİKA HABERİ: Milli Savunma Bakanlığı (MSB), basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. MSB’den yapılan açıklamada, 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren toplam 18 bin 455 teröristin etkisiz ışık halkası getirildiği açıklandı.

Emniyet kaynakları da terör örgütünün iddiaya göre lider kadrosunun etkisiz hale getirilmesine karşın nokta atışı operasyonların sürdüğünü bildirdi.

Terörle mücadele başta olmak üzere Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri ve gündemdeki konulara ilişkin olarak basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

TERÖRLE UĞRAŞ 

Son bir ayda 6’sı büyük 16’sı orta çaplı 22 işlem düzenlendi.

1 Ocak 2021 itibarıyla 1865 terörist etkisiz ülkü getirildi. 23 Nisan’da başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında 244 terörist etkisiz ayla getirildi.

Suriye’deki harekat alanlarına sızma girişiminde yer alan 105 terörist etkisiz ayla getirildi. 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren toplam 18 bin 455 terörist etkisiz ülkü getirildi.

Terör örgütünün yerinde yok edilmesi ve sözde lider kadronun etkisiz hale getirilmesine yönelik nokta atışı operasyonlar sürüyor.

Irak’ın kuzeyindeki Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Şimşek operasyonlarında bugüne kadar 244 terörist etkisiz ayla getirildi.

ORMAN YANGINLARI VE SU BASKINI FELAKETLERİYLE MÜCADELEYE DESTEK SAĞLANDI

Millî Savunma Bakanlığının bütün birlik ve kurumları; vatanımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın ve 84 milyon vatandaşımızın kolaylık ve güvenliğini karşılamak, ülkemizin adalet, ilgi ve menfaatlerini korumak maksadıyla yurt içinde ve dışında terör örgütlerine karşı mücadelesini kahramanlık ve fedakârlıkla yürütmeye, üstlendiği tüm görevleri galibiyet ile yerine getirerek yöresel ve küresel barışma ve istikrara katkı sağlamaya devam etmektedir.

Millî Savunma Bakanlığı tahsis ve sorumluluklarının yanı sıra ihtiyaç hâlinde devletimizin ilgili kurumlarıyla koordineli bir şekilde doğal afetle mücadele çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.

Bu kapsamda ülkemiz genelinde meydana gelen orman yangınlarına yönelik (Bodrum, Marmaris, Isparta, Kültürlü ve Hatay) müdahâle maksadıyla mülki makamlardan gelen talepler doğrultusunda 01 Ağustos 2021 tarihinden itibaren TSK birliklerince toplam;

5 adet İHA, 5 adet Tümdengelim Gemisi, 1 adet Karakol Gemisi, 4 adet Couger Helikopter, 50’den fazla İtfaiye, arazöz, meslek makinesi ve muhtelif zamanlarda takriben 800 personel ile söndürme görevi desteklenmiştir.

Kastamonu-Sinop illerinde yaşanan su baskini felaketinde de vatandaşların tahliyesi maksadıyla TSK birliklerince; 8 adet Arama Kurtarma helikopteri ile 1000’den pozitif vatandaşın havadan tahliyesi yapılmış, bölgede yıkılan köprülerin yerine 2 adet Seyyar Köprü resmileşmiş, 2 adet Çıkarma Gemisi, 1 adet Emniyet Gemisi 6 adet İş Makinesi, 10 adet muhtelif araç ile arama-kurtarma ve terhis faaliyetlerine destek sağlanmıştır.

HUDUT GÜVENLİĞİ 

Son bir ayda 13 bin 769 birey yakalandı. 1 Ocak 2021 itibariyle 68 bin 353 şahıs engellendi.

Terörle mücadele başta olmak üzere Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri ve gündemdeki konulara ilişkin olarak basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

AFGANİSTAN’DA SON DURUM

Afganistan’dan 1129 Türk vatandaşının tahliyesi gerçekleştirildi.

1425 personel hakkında idari operasyon devam ediyor. 

Bu yıl 3 bin 243 personel görevden çıkarıldı.

“YUNANİSTAN GERİLİMİ TIRMANDIRIYOR!”

Yunanistan Türkiye’nin dostane çözüm önerilerine karşısında gerilimi tırmandırmaya yönelik adım atıyor. Bu yılın başından itibaren 206 hava sahası, 27 karasuyu ihlali, 95 hava aracı tacizi, Gayri Askeri Statüdeki Adalar’da 790 gemi ihlali gerçekleştirdi. 

 

Türk askeri varlığını Ada’da işgalci görüntü gayretleri, Kıbrıs tarihindeki Rum katliamlarının üstünü örtmediği gibi ne Yunan ve Rum ne de destekçilerine fayda sağlayacak.

Kıbrıs’ta Türkiye eş haklara sahip iki devletli çözümden yanadır. 

KAYNAK: AA

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir