Son dakika: Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi: 4 ülkeyle görüşüldü!

 Son dakika: Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi: 4 ülkeyle görüşüldü!

Son dakika: Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi: 4 ülkeyle görüşüldü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği’ne ziyarette bulunarak küresel ve yurt içi ekonomi ile bankacılık sektöründeki gelişmeler hakkında görünüm alışverişinde bulundu. Kavcıoğlu, yeni swap anlaşmaları için 4 ülkenin merkez bankasıyla görüştüklerini ve ikisi ile görüşmelerin çok iyi noktaya geldiğini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamaya kadar, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, TBB’yi ziyaret ederek Idare Heyeti Başkanı Alpaslan Çakar’ın ev sahipliğinde idare heyeti üyeleriyle bir araya geldi.

SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ

Görüşmede küresel ve yurt içi ekonomi ile bankacılık sektöründeki gelişmeler değerlendirildi. Yılın ikinci yarısına ilişkin beklentiler konusunda iki taraflı görünüm alışverişinin yapıldığı toplantının bereketli ve yararlı geçtiği vurgulandı.

TÜRK LİRASI’NIN DEĞERİNİN KORUNMASI İÇİN GEREKEN ADIMLAR ATILACAK

Kaynaklardan elde edilen bilgiye göre; toplantıdan birçok kritik başlıklar çıktı. Toplantıda, Türk lirasının değerinin korunması için gereken politika adımları atılacağını bildiren Kavcıoğlu, önümüzdeki dönemde bankalarla meslek birliği içinde çalışılacağını ifade etti.

İKİ ÜLKEYLE FAZLA İYİ NOKTAYA GELİNDİ

Yeni swap anlaşmaları için 4 ülkenin merkez bankasıyla görüştüklerini söyleyen Kavcıoğlu, iki ülkeyle de noktaya gelindiği açıkladı. Rezervlerin güçlendirilmesi hedefine sıkı sıkıya ast olduklarını aktaran Kavcıoğlu, Türk Lirası’nın itibarını artırma konusunda bankalarla istişare ederek zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişikliklerin de yapabileceğini sözlerine ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir