Son Dakika: Manavgat’ta büyük yangın! Korkutan haberler peş peşe: 5 ilde daha yangın çıktı

 Son Dakika: Manavgat’ta büyük yangın! Korkutan haberler peş peşe: 5 ilde daha yangın çıktı

Son Dakika: Manavgat’ta büyük yangın! Korkutan haberler peş peşe: 5 ilde daha yangın çıktı

SON DAKİKA HABERİ: Antalya’da Manavgat’ın Side Mahallesi yakınlarında 4 farklı noktada meydana çıkan orman yangını yerleşim yerlerine değin ilerledi. Yangında birçok ev ve işyerinin yandığı belirtiliyor. Yangını söndürme çalışmalarına, Antalya’nın yanı sıra çevre illerden gelen ekipler de takviye veriyor. 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin  “Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik” dedi.

PAKDEMİRLİ SON GELİŞMELERİ PAYLAŞTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Sabahtan saatlerinde müjdeli haberdar etmek istediklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Üç arkadaşımız yaralandı. Dumandan etkilenen etkilenen vatandaşlarımızın 2’si hariç tümü taburcu oldu. Can kaybı olmaması bizim için sevindirici. Gece her tarafında çalışmalarımız sürecek.” açıklamasında bulundu.

BAKAN KOCA’DAN MANAVGAT AÇIKLAMASI

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Manavgat’ta çıkan yangından 62 kişi etkilendi.

Alarmdayız. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Mahsur kalanlara da ulaşılabilirse inşallah onları da kurtaracağız” ifadesini kullandı.​

MANAVGAT’DAKİ YANGINDAN SON DAKİKA BİLGİLERİ

Son gelen bilgilere göre 53 birey yaralandı, 2 kişinin ise durumu ağır. Bölgede bulunan bir özel hastane ise en ince ayrıntısına kadar tahliye edildi.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay‘dan Manavgat’taki yangın ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Oktay, Manavgat’ta meydana gelen yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz ilk andan itibaren bütün imkanlarıyla yangının söndürülmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Dualarımız Manavgat ve yangınla mücadele eden kahraman ekiplerimiz için.” dedi.

Bakan Pakdemirli yangın bölgesinde… Yangına 1 uçak, 19 helikopter, 103 arazöz ve 6 traktör müdahale ediyor. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yangın bölgesine gidiyor. 

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN SON DAKİKA MANAVGAT AÇIKLAMASI

Bakan Pakdemirli’nin açıklamaları şöyle:

Antalya’nın Manavgat ilçesinde saat 12.05’te farklı noktalarda yangın başladı.

Ağaçlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisi ile şipşak büyüdü. 50 km’den daha pozitif esen rüzgarla karşısında karşıyayız. Yangın 4 noktadan çıkmış gözüküyor. Yangının ilerlemesiyle ilgili, rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve öteki faktörler yangını körükleyecek her türlü sebep mevcut.  Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. 53 kişi dumandan etkilendi.

KUNDAKLAMA İDDİASI

İşimiz şu lahza yangınla çaba etmek. İncelemeler sürüyor. Gereken yorumlama yapılır. Adli ve kolluk soruşturma sürüyor. Sebepler sonradan çıkabiliyor. Hatay’daki yangının nedeni ve failleri bir yıl daha sonra kesin oldu.

4 SEMT BOŞALTILDI!

Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisiyle ikâmetgâh yerlerine içten ilerledi. Alevler Antalya Alanya karayolundaki petrol istasyonlarına değin ilerledi. Yeniköy Mahallesi ve yanındaki iki semt ve Evrenseki ile Kalemler mahalleleri boşaltıldı.

Son dakika: Manavgat'taki yangın yerleşim yerlerine sıçradı

Ekipler ve vatandaşlar alevlerin petrol istasyonuna ulaşmaması için uğraş ediyor.

MANAVGAT KAYMAKAMI’NDAN AÇIKLAMA

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, “Yangın ikâmetgâh yerlerine içten ilerliyor.

Yangının nerede olduğunu tam anlamıyla kestiremez duruma geldik. Adamakıllı yanan köylerimiz oldu” dedi.” src=”https://i12.haber7.net//haber/haber7/photos/2021/30/s55f7_1627474131_0508.jpg”/>

450 ORMAN İŞÇİSİ DEVIR YAPIYOR

Antalya’nın Manavgat ilçesinde saat 12.00 sıralarında 4 öbür noktada başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle şipşak büyürken, ekipler yangını söndürmek için büyük uğraş harcıyor. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ilçedeki yangınlara 2 uçak, 15 helikopter, 111 arazöz, 6 dozer ve 450 orman işçisiyle müdahale edildiğini bildirdi.

HASTALAR DIĞER HASTANEYE NAKLEDİLDİ

Yangın, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına değin geldi. Alevlerin sirayet etme ihtimaline karşılık hastane tahliye edildi. Yatan hastalar diğer bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan denetleme altına alındı. Hastanenin Genel Müdürü Eşref Karamızrak, yangının hastane yakınına kadar geldiğini, ekiplerin müdahalesiyle hastaneye ulaşmadığını, tedbir amaçlı olarak da yatan hastaların başka hastanelere nakledildiğini söyledi.

Son dakika: Manavgat'ta büyük yangın: Bazı evler boşaltıldı

MAHALLENİN TAMAMI YANDI

Evrenseki Mahallesi Muhtarı Hasan Kaya, korkunç tabloyu şu sözlerle özetledi: Evrenseki’nin Yukarıseki Mahallesi yüzde yüzü yandı.

Şu anda ekipler uğraşıyor.

Manavgat tarihinin en büyük yangını: Ekipler ve vatandaşlar yangına müdahale ediyor

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA: AKILALMAZ, FENA BİR TABLO

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin CNN TÜRK yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Sözen, “Hala devam ediyor, komple yanıyor. yerleşim alanlarına girdi. bir fazla konut ve işyeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış yok. Alan mesken alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli.” dedi.

Sözen, “Köylere geldi, mesken yerleri yandı… Yangının nerede olduğunu bütün anlamıyla kestiremez duruma geldik. Tamamen yanan köylerimiz oldu” dedi.

“YANGIN 4 FARKLI NOKTADA ÇIKTI”

Evlerin boşaltıldığı bölgeye dair talimat yapan Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangının çıkış noktaklarına dair bilgilendirme yaptı.

Yangının 4 bambaşka noktada çıktığını açıklayan Böcek, bu durumun düşündürücü olduğunu söyleyerek, “Manavgat’ta bugüne dek böylesi büyük bir yangın olmadı.

Şu anda ormandan helikopterler, arazöz ve belediyeye ait bütün itfaiye ekipleri orada. Beleidyeler arazözlerini gönderiyorlar.

BAKAN PAKDEMİRLİ BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat ilçesinde aralıksız orman yangınıyla ilgili verileri İHA’dan gelen son bilgilerle takip ediyor.

 

Bakan Pakdemirli sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada yangına 1 uçak, 10 helikopter, 6 dozer 103 arazöz ve 412 personelin müdahale ettiğini açıkladı.

Antalya #Manavgat’ta saat 12.05’te başlayan yangına ekiplerimiz

️ 1 Uçak
️ 19 Helikopter
️ 6 Buldozer
️ 103 Arazöz
️ 412 personel

ile müdahale ediyor. Ormanın kahramanları büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürüyor.

— Dr. Bekir Pakdemirli (@bekirpakdemirli) July 28, 2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere bölgeye hareket etti.

AFAD’DAN SON DAKİKA MANAVGAT AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı Yıkım ve Ivedi Durum Yönetimi Başkanlığı ise yangına ilişkin şu açıklamayı yaptı:
 
“28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ağaçlık alanda yangın çıkmıştır.

Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 buldozer tayin yapmaktadır.

SAKOM’dan alınan bilgiye takriben yangından 30 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı kadar bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir.

Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 3 vasıta ve 11 personel bölgede görevlendirilmiştir. Keza Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye arabulucu bölgeye sevk edilmiştir.

Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde yer alan bazı ahırların yandığı bilgisi alınmıştır.

Gelişmeler AFAD kadar peşine düşüp takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SON DAKİKA… KAYSERİ’NİN YAHYALI İLÇESİNDE ORMAN YANGINI

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde çıkan orman yangını, ekipler göre söndürülmeye çalışılıyor.

Kapuzbaşı ve Ulupınar mahalleleri arasındaki ağaçlık alanda öğle saatlerinde yangın çıktı. Kısa sürede artan alevleri görenler, durumu jandarma ve itfaiye ekiplerine bildirdi.

Ağaçlık alana gelen ekipler, yangını söndürmek için çalışma başlattı. Ekiplerin yangını söndürme çalışması sürüyor. Jandarma, olayla ilgili inceleme başlattı.
Son dakika: Kayseri'de orman yangını

ADANA’DA ORMAN YANGINI BÜYÜDÜ, CAMİDEN YARDIM ANONSLARI YAPILDI

Adana’nın Feke ilçesindeki ağaçlık alanda yangın çıkarken, ekipler söndürme çalışması başlattı. Yangın büyüyünce mahalleliye camiden yangını söndürmek için destek anonsu yapıldı.

Feke’nin Akoluk Mahallesi’nde, Hopka Dağı eteğindeki ormanlık alanda, saat 10.00 sıralarında, az önce belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üstüne bölgeye söndürme ekipleri sevk edildi. Ekipler, alevleri teftiş altına alıp, söndürmek için çalışma başlattı.

HATAY’DA ORMAN YANGINI

Hatay’ın Samandağ ilçesine Bağlı Mağaracık’ta orman Yangını çıktı. İtfaiye ekipleri Yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Yangın rüzgarın etkisiyle büyüyor.
 

Son dakika: Hatay'da orman yangını

MERSİN’DE ORMANLIK ALANDA  YANGIN

Mersin’de meydana çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor

Mersin’in Aydıncık ve Gülnar ilçeleri aralarında kalan ormanlık alanda meydana çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Alınan bilgiye takriben, iki ilçe sınırında yer alan Gülnar’ın Pembecik Mahallesi’ndeki kızılçam ormanında, hemen şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye yönlendirilen söndürme helikopteriyle havadan, arazöz, iş makineleri ve orman işçileriyle de karadan yangına müdahale başlatıldı.

Ekiplerin, yangını denetim altına alma çalışmaları devam ediyor.

OSMANİYE’DE ORMAN YANGINI

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıkarken, bölgeye söndürme ekipleri sevk edildi.

Köylerde yaşayanlar, panikle evlerini terk etti. Köylüler, traktörlerle bölgeden taşındı. öte taraftan alevlerin ilerlemesi halinde açık hava müzesinin bulunduğu Karatepe Arslantaş Ulusal Parkı’nın da tehlikede olduğu belirtildi.

BAKAN YANIK: EKİPLERİMİZ HAZIR, SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından, “Osmaniye ve Manavgat’ta meydana çıkan yangınlardan etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Psikososyal takviye tahsis etmek üzere ekiplerimiz hazır, süreci takip ediyoruz Yangının can kaybı olmadan kontrol altına alınmasını temenni ediyor, sahada çalışan görevlilerimize kolaylıklar diliyorum.” paylaşımında bulundu.

Osmaniye ve Manavgat’ta meydana çıkan yangınlardan etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Psikososyal yardım devretmek üzere ekiplerimiz hazır, süreci takip ediyoruz

Yangının can kaybı olmadan yoklama altına alınmasını temenni ediyor, sahada çalışan görevlilerimize kolaylıklar diliyorum.

— Derya Yanık (@deryayanikashb) July 28, 2021

 
KAYNAK: AA

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersin Escort - Samsun Escort - Atakum Escort - Düzce Escort - Adapazarı Escort - Sakarya Escort - Aydın Escort - Nazilli Escort - Kuşadası Escort - Seks Hikayeleri - Seks Hikaye - Sikiş Hikayeleri - Türk Porno - Türk İfşa - Türk Liseli Porn - Antalya Escort - Muratpaşa Escort - Kemer Escort - Alanya Escort - Konyaaltı Escort - Escort Bayan - Çanakkale Escort - Turgutreis Escort - Didim Escort - Bursa Escort - Konya Escort - Görükle Escort