Son dakika haberi: Soma davasıyla ilgili yeni gelişme

 Son dakika haberi: Soma davasıyla ilgili yeni gelişme

Son dakika haberi: Soma davasıyla ilgili yeni gelişme

Soma davasına verilen aranın ardındaki tutuksuz davalı Can Gürkan’ın savunmasıyla devam edildi. Gürkan savunmasını yaparken madenci ailelerin yakınları sık sık karşı çıktı. Medyada olduğundan bambaşka bir Can Gürkan yaratıldığını savunan Gürkan, “7 yıldır üzerime geliniyor. Cümbür Cemaat hakaret ediyor. Acıya bir nebze iyi gelecekse lafım değil. Herkesi anlamaya çalışıyorum. Anlamamın imkanının olmadığının da farkındayım. Dava süresince muhalif, bize büyük imkanları sağlandı gibi yansıttı. Bir Can Gürkan yaratıldı. Beni tanıyanlar, yaratılan kişi olmadığımı bilirler. Heyetten suçluyu cezalandırılmaları bekleniyor. İki taraftan biri mutsuz olacak. Ben hayatta kimseye musibet yapmadım. Hakkımda tutuklama kararı çıktığını öğrendikten sonra Soma’ya gelerek teslim oldum. 2 yıl her tarafında olmayan bir yangını bildiğim iddiasıyla ortada kanıt olmamasına rağmen tutsak kaldım. Sonrasında yangın olmadığı ortaya çıktı” dedi.

‘KİMİM Kİ TEKNİK ONAYLAMA VEREYİM’

İşletmeyle ilgili kendisinden istenen hiçbir şeyi geri çevirmediğini savunan Gürkan, “Emin aralıklarla işletmeye gidip toplantılar yapardım.

Teknolojik yatırımlar yapmamakla suçlandım. Teknik hiçbir karara da tasdik vermedim. Ben kimim oysa teknik onay vereyim. 2010 yılında askerden döndükten sonradan bir işletmede ortalamanın aşağı metan olduğunu söylediler. Korktum ve derhal işletmeye geldim. Oradaki mühendisler çalışılabileceğini söylemelerine karşın kapatmalarını söyledim. 20-30 takvim mühendisler bana sorunun olmadığını söylediler. En başından beri yalan konuşmadığım için rahatım. Havalandırma talep edildiğinde 1 milyon 800 bin euro bedel alet aldık. Hatta bir gün neden gaz maskesi yerine oksijen maskesi kullanmadığını sormuştum. Bana gaz maskesinin daha uzun vakit kullanıldığını söylediler. Buna rağmen oksijen maskesi de aldım” diye konuştu.

‘BENDEN NEFRET EDILEN ŞEY ETMELERİ ÇOK NORMAL’

Toplantılarda kendisine hiç sorun olmadığından bahsedildiğini savunan Gürkan, “Toplantılarda Celal Bayar Üniversitesi’nden bilirkişilerin katıldığı eğitimleri, itfaiyeyle yapılan tatbikatları gösteriyorlardı. Ben ve babam bu olaya dek hayatımızda bırakın davayı savcılık bile görmedik. Salondakilerle acım kıyaslanamaz. Kıyaslayan da insan olamaz.

Beni gözünü para hırsı bürümüş biri gibi lanse ettiler. Eski mahkeme heyeti bu süreci iyi yönetemedi. Karşı tarafın avukatları olası kasttan cinayet almamı istiyorlar. Verin sayın başkan bir canımız kaldı. Eski heyete bu olayın sürükleyici araştırılmasını ve masrafların da bizim tarafımızdan karşılanmasını söyledim. Ama kabul görmedi. Bu olayı sebebini hala bulamadık. Sermayeye bu değin düşman olmaya lüzum yok. Ben ülkeme faydalı olmak için uğraştım. Bizim acımız, giden şirketlerimiz, içeride geçirdiğimiz süre hiçbir canın acısıyla kıyaslanamaz. Yalnızca yaşadıklarımı açıklamak istedim” dedi.

KARAR ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK

Gürkan’ın arkasından söz bölge avukatları, müvekkillerinin beraatini istek etti. Gürkan’ın hiçbir masraftan kaçınmayan bir işveren olduğunu savunan Avukat Kadir Çekin, “Müvekkilim, ocaktan ne istenirse verdi. Talep edilmeyenleri bile yaptı. Kendisi hiçbir masraftan kaçınmamıştır. Suçsuz olduğunu düşünüyor ve beraatini istek ediyoruz” dedi.

Duruşma başkanı son sözü davalı Gürkan’a verdi. Gürkan, işletmesinde hiçbir talebi geri çevirmediğini yineledi.

Mekanizenin yapılmaması benim işveren olarak işime gelirdi. Hiçbir süre yatırımdan kaçmadım. her zaman en iyi malzemeleri kullandık. İlk duruşmalarda da yatırım yapmamakla suçlanmıştım. Hiçbir vakit yalan söylemedim. En başından beri neysem oyum. Fazla kışkırtma altında bu süreci yaşadım. Heyetin vicdanına güveniyorum” dedi.

Konuşmaların arkasında mahkemeye heyeti, kararın 16 Haziran Çarşamba günü saat 09.00’da yapılacak olan celsede açıklanacağını belirterek duruşmayı erteledi.

‘TCK’DAN OLASI KASITLI KALDIRACAĞIZ’

Duruşmanın ardındaki açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgürlük Özel, Çarşamba günü verilecek olan kararın arkasında mümkün kastın kaldırılmasını önereceklerini söyledi. Özel, “Karar çarşamba gününe kaldı. Sokağa çıkma kısıtlaması olduğundan ailelerin evlerine zamanında varmaları için bu zorunlu bir durumdu. Bugün katılan ve katılamayan herkesi çarşamba günü duruşmayı takip etmeye davet ediyoruz. Daha evvelden bahşedilen kararı Yargıtay 12’nci Dairesi bozmuştu ve olası kasttan cinayet verilmesini talep etmişti. Yukarılardan gelen hamleyle 3 baskın değiştirildi.

Aileler, eşler, anneler olası kastı bekliyor. Yasamayla yargı aralarında kuvvetler ayrılığı var. Mahkemenin nasıl bir karar vereceğini öneri edemem. Çarşamba günü eğer dominant bey olası kastı uygulamazsa perşembe günü TBMM’ye, Türk Canice Kanunu’nun 21’nci maddesinin 2’nci fıkrasının kaldırılmasını önereceğim. Bundan daha sonra kanunlarda muhtemel kast olmasın. Bunda uygulanmıyorsa çağırmak oysa gereksinim da yok. Kullanılmayacak bir kanunun mahkemeleri meşgul etmesine gerek yoktur diyeceğiz” dedi.

 

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir