Son dakika haberi… Bakan Koca duyurdu: 35 yaş üstüne aşılama

 Son dakika haberi… Bakan Koca duyurdu: 35 yaş üstüne aşılama

Son dakika haberi… Bakan Koca duyurdu: 35 yaş üstüne aşılama

Bakan Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının arkasından yaptığı açıklamada, “Bugün huzurlarınızda son günlerde sizlere güzel haberler vermiş olmanın huzuru ile bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgınına son verecek olan aşı programının arzuladıkları ivmede devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Koca, “Salgınla birlikte girdiğimiz engebeli mücadelede düşmanın cılız tarafını yakalamış ve onu köşeye sıkıştırmış durumdayız. Aşı programımız mücadele üstünlüğünü bize kazandırdı. Burada fazla yoğun emekler verildi. Ilk Olarak sizler sabırla ve birlik içinde bu mücadelenin en önemli neferleri oldunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koca, sağlık çalışanlarının insanüstü gayretle çalıştığının altını çizerek, “Her bir vatandaşımıza bugünlere ulaşmamızda gösterdiği birliktelik ve dayanıklılık için müteşekkirim. Sıhhat ordumuz gücünü, hastalarımızı çare etmekten vatandaşlarımızı koruyacak olan aşı programına kaydırmış durumda.” dedi.

“35 yaş üzerindeki bütün vatandaşlarımız için aşı randevularını açıyoruz”

Kovid-19’a karşı zaferin aşılamayla elde edileceğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

“Aydınlık ve dinç yarınların habercisi gün gibi ortadadır.

Son bir hafta içinde aşılarımızı, çalışma hayatı, eğitim hayatı, sanat ve kültür hayatından, o kadar fazla meslek ve yaş grubundan insanlarımızın erişimine açtık. Yarın itibarıyla 35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için de aşı randevularını açıyoruz.”

Bakan Koca, kuvvetli sağlık altyapısı ve halkın gösterdiği yoğun teveccüh sayesinde toplumsal bağışıklık hedefine her geçen gün daha da yaklaşıldığını belirterek, bugün itibarıyla takriben 23 milyon birinci doz, 14 milyon ikinci doz olmak üzere toplam 37 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandığını kaydetti.

Daha önce “Bu güce güvenin” sözünü söylediğini andıran Koca, “Bunun bir sinyâl zamiri olduğundan bahisle kimdir bu gücün sahibi sorusunu soranlar oluyor. Bu gücün sahibi kesinlikle devletimizdir. Devletimizin gücü büyüktür. Bu güce güveni enerjik şekilde belirten halkımıza ve bu gücün en önemli unsurlarından biri olan sıhhat teşkilatımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz”

Koca, aşılamada daha üstteki seviyelere ulaşılacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Aşılama kapasitemizin hakiki sınırlarını az önce görmediniz.

Salgını önlemenin en kayda değer silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkan, tam bağımsızlık nişanıdır. Buna fazla yaklaştığımızı görüyorum.”

Bakan Koca, bu yazın, maskelerin yüzleri terlettiği son yaz olacağını ve herkesin salgın haberlerinden ve sevdikleriyle arasındaki mesafeden kurtulacağını söyledi.

“Bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım”

Aşılanmış nüfusun artırılması değin olgu oranlarının hızlı şekilde azaltılmasının da manâlı olduğunu vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

“Kovid-19, bulduğu imkanları değerleme gücünü hala koruyor. Normalleşmede kontrolü kaybettiğimiz zaman varlığını olgu tablolarına yansıtacağını biliyoruz. Vaka, hasta, ağır hasta, ölüm oranlarımız tedrici olarak düşüyor ancak halen faal 80 binden artı vakamız olduğunu göz ardı edemeyiz.

Unutmamalıyız oysa zafere en yakın süre riskin de en yüksek olduğu zamandır. Teyakkuzda olmalı ve katiyen tedbirleri boş görmemeliyiz. Her Zaman birlikte verdiğimiz üstün mücadelenin selameti için bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım. Sosyal alanlarımızın tamamının aşı ile korunaklı hale geleceği esas kadar riskli ortamlardan uzaktan duralım.”

“Lütfen en kısa sürede aşınızı olun”

Bakan Koca, “Birlikten güç doğar” atasözünün salgınla mücadelede yaşayarak bir kere daha tecrübe edildiğini belirterek, her bir bireyin mücadeleye katılımının tesis edildiğini ve bunun herkesin büyük çaba ve fedakarlıklarıyla olduğunu açıklama etti.

Mücadelenin yeni ve son aşamasının aşı programı olduğuna dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

“Devletimizin gücü ve halkımızın istikrarlı desteği baştan sona salgın engelini bu yaz aşacağız.

Bugünlere nasıl geldiğimizi ve ardımızda bıraktıklarımızın neler olduğunu katiyen unutmamamız gerekiyor. Dünü unutarak yarını yapı edemeyiz. Son sözüm, son günlerdeki tek laf ve ricam, lütfen en kısa sürede aşınızı olun.”

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir