Son dakika haberi: 12 yaş üstü aşı olacak mı? Bakan Koca açıkladı!

 Son dakika haberi: 12 yaş üstü aşı olacak mı? Bakan Koca açıkladı!

Son dakika haberi: 12 yaş üstü aşı olacak mı? Bakan Koca açıkladı!

Son dakika haberi: Bilim Kurulu, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Saat 16.30’da başlayan toplantı, video konferans yöntemiyle gerçekleşti. Toplantıda; aşılama çalışmaları, koronavirüs salgınında son durum ve varyantlar ele alındı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Afiyet Bakanı Fahrettin Koca yorumlama yaptı. 

Koca, açıklamasında, “Virüs benzer virüs, bulaşma yolları benzer yollar. Dolayısıyla tedbirler de aynı tedbirler. Aşı ile bağışıklık elde edilene değin uyacağımız tedbirlerde bir değişiklik yok” dedi.

“Sizlere geçen haftaki toplantımızdan daha sonra 31 milyon aşılı vatandaşımızın incelenmesi sonucu aşı etkililiği ile ilgili bir çalışma yaptığımızı ve ön sonuçlarını paylaşmıştım. Bu çalışmamız tamamlandı” diyen Koca, “Çalışmamızın sonuçlarına kadar 3 doz aşı olmuş kişilerin iki doz aşı olmuş kişilere tarafından ayrıca hastalığa yakalanma oranında, keza de hastaneye ve yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğu anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

Koca, “Bugün için en manâlı netice, iki doz inaktif aşı olmuşsanız 3. doz uygulamayı geciktirmeden yaparak koruma seviyemizi yükseltmemiz gerektiğidir” dedi.

“2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımız için 3.

doz uygulamasının gerekebileceği yönünde” ifadelerini kullandı.

Koca ayrıca, “Bilim Kurulumuz Okullarımızın güvenle açılması için gereken tedbirleri taşıyan alıştırma rehberini hazırladı. Bu hazırlığı Ulusal Eğitim Bakanlığımız ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığımızla istişare ederek uygulamaya hazırlanmış hale getireceğiz” dedi.

Koca’nın açıklamaları şu şekilde: 

“Bugün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantımızda Aşı etkililiği analizimizin sonuçlarını, Okullarda alınacak tedbirleri, Aşı programımızı ve uyulması gereken tedbirleri ele alan bir toplantı gerçekleştirdik.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM VE BUNUN SÜREKLİLİĞİ TEK HEDEFİMİZ”

Bilim Kurulumuz Okullarımızın güvenle açılması için gereken tedbirleri taşıyan egzersiz rehberini hazırladı. Bu hazırlığı Ulusal Eğitim Bakanlığımız ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığımızla istişare ederek uygulamaya hazır hale getireceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi okullarımızda yüz yüze eğitim ve bunun sürekliliği tek hedefimiz.

“AŞI İLE BAĞIŞIKLIK ELDE EDİLENE DEĞIN UYACAĞIMIZ TEDBİRLERDE BİR DEĞİŞİKLİK DEĞIL”

Sizlere daha önce mutasyonlar ve varyantlar ile ilgili çok haberler izleyeceğimizi, fazla bilgiler paylaşılacağını, ama vatandaşımızın esas gündeminin bu olmaması gerektiğini açıklama etmiştim.

Bununla aynı zamanlı olarak virüsün bütün değişikliklerini izliyor ve uğraş politikamıza etkisi olup olmadığını düzenli olarak kontrol ediyoruz. Ancak daha önce de belirttiğim gibi virüsün mutasyona uğraması beklenen bir koşul ve bu mutasyonlar tedbirlerde bir değişikliğe sebep olmuyor. Virüs benzer virüs, bulaşma yolları benzer yollar. Dolayısıyla tedbirler de benzer tedbirler. Aşı ile bağışıklık elde edilene kadar uyacağımız tedbirlerde bir değişiklik yok.

“VİRÜSE YİĞİTLİK OLMAZ”

Tedbirler halen aynı ve çok etkin. Ancak bizler güya son hastamız da iyileşmiş, virüs yok olmuş gibi davranırsak hastalığın yayılması için bütün şartları sağlamış oluruz. Son günlerde temelsiz bir yiğitlik ile hareket edenlerimiz var. Önceden atalarımız soğuk havada ince elbiseler giyen gençlere “Soğuğa yiğitlik olmaz” derdi. Belirlenmiş olun virüse de yiğitlik olmaz. Kimse ben gencim, bağışıklık sistemim zinde diye tedbirlerden vazgeçmemeli. Salgın rahatsızlık yeniden yok. Bunu sizleri endişeye sevk etmek, hastalığı gündeminizde yetişmek gayesiyle söylemiyorum. Zira hastalığı gündeminizden çıkarın, sağlık çalışanlarımız, bilim kurulumuz sizin için bütün gelişmeleri peşine düşüp takip ederek hazırlıklar yapıyor diye sesleniyorum sizlere.

Oysa bunu hastalığı değil sayarak, salgını bitti kabul ederek yapamayız. Salgının farkında ve tedbirlere uyarak bunu yapmalıyız. 

“KAPALI ORTAMDA MASKESİZ HAREKET ETMEYİN”

Hiç bir vatandaşımız kapalı bir ortamda maskesiz hareket etmemeli. 2 metrelik sosyal mesafeye en fazla dikkat göstermeli. Hijyen tedbirlerini daima olduğundan daha iyi uygulamalı. Topluluk ve kapalı ortamlardan, havalandırması yetersiz olan alanlardan uzak durmalı. Maske, Mesafe ve Temizlik prensiplerimize harfiyen uymalı. Salgın baştan virüs yok olmuş yok. Korkmayın fakat tedbiri elden bırakmayın. Virüse cesaret yapmaya ise katiyen yanaşmayın.

“3 DOZ AŞI OLANLAR 2 DOZ AŞI OLANLARA GÖRE DAHA KORUNAKLI” 

Sizlere geçen haftaki toplantımızdan sonradan 31 milyon aşılı vatandaşımızın incelenmesi sonucu aşı etkililiği ile ilgili bir çalışma yaptığımızı ve ön sonuçlarını paylaşmıştım. Bu çalışmamız tamamlandı. 

Çalışmamızın sonuçlarına göre 3 doz aşı olmuş kişilerin iki doz aşı olmuş kişilere göre keza hastalığa yakalanma oranında, hem de hastaneye ve yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğu anlaşıldı.

Bu çalışmayı süre uzadıkça güncellemeye devam edeceğiz. Çalışmamızın önemli sonuçlarından biri üçüncü doz uygulamasının gerekliliğini bilimsel olarak ortaya koymuş olması. 

“3 DOZ AŞI OLMUŞ KİŞİLER İKİ DOZ AŞI OLMUŞ KİŞİLERDEN DAHA İYİ KORUNUYOR”

Sizleri ön sonuçlar hakkında bilgilendirirken ilk verilere kadar 3 doz inaktif aşının en iyi korumayı sağladığını paylaşmıştım. Egzersiz sonuçlanınca anlaşıldı oysa 3 doz inaktif aşı ile 2 doz inaktif ve bir doz mRNA aşısı yapılmış kişiler benzer oranda korunuyor. Bunun yanına 3 doz aşı olmuş kişiler iki doz aşı olmuş kişilerden daha iyi korunuyor. 

Bu aşı programımız açısından son derece önemli bir sonuçtur. 2 doz inaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın 3. Doz ister mRNA ister İnaktif aşı olmasının zorunlu olduğu anlaşılmıştır. 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımız için ise 3. doz çalışması yeni yapılmaktadır. Aşıyı geliştiren ekibin açıklamaları mRNA aşısı olanlar için de 3. Doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan daha sonra kullanıma girdiği için bu konuda tatmin edici data hemen şimdi yok.

Önümüzde bir İsrail örneği var. Fakat kendi verilerimiz belirginleştikçe bu konudaki sonuçları da hem sizlerle hem de Dünya kamuoyu ile paylaşacağım. 

E-NABIZ AÇIKLAMASI

Bugün için en manâlı sonuç, iki doz inaktif aşı olmuşsanız 3. Doz uygulamayı geciktirmeden yaparak koruma seviyemizi yükseltmemiz gerektiğidir.

Ülkemizde Yüksek Öğretim Kurumlarına tescil yaptıracak 18 yaşından küçük kişiler de aşı başvurusunda bulunabiliyorlar. Yurtdışına eğitime giden ve ilgili ülke kuralları gereği aşı olması gereken ancak ülkemizdeki yaş sınırının altında kalan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı başvurusunda bulunabiliyor. bununla birlikte 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır.”

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir