Son dakika: Dünyanın konuştuğu şirketten harika plan! Derhal de…

 Son dakika: Dünyanın konuştuğu şirketten harika plan! Derhal de…

Son dakika: Dünyanın konuştuğu şirketten harika plan! Derhal de…

Dünyanın en büyük çimento firması Fransız Lafarge, DEAŞ’i finanse ettiği suçlamalarının gerisinde İsviçre’deki rakibi ile birleşerek 2015’te önce “LafargeHolcim” ismini aldı, 2021’de şirketin isminden “Lafarge” atılarak ismi “Holcim Ltd” olarak tescil edildi.

AA göre aktarılan habere kadar, Fransız Yargıtayı’nın, dün, Lafarge’a DEAŞ’lı teröristleri finanse etmesi nedeniyle “insanlığa karşı suça ortak edinmek” suçlaması yöneltilebilmesinin önünü açan karara varması gözleri şirketin İsviçre’deki ortağına çevirdi.

Yargıtay ayrıca Lafarge’a yöneltilen “terörü finanse ettiği suçlamasını” da doğrulama etti.

Lafarge’ın, DEAŞ’ı finanse ettiği suçlamaları ve 2014’te Suriye’deki fabrikasını kapattıktan aylar sonradan Temmuz 2015’te İsviçre’deki rakibi Holcim ile birleşme kararı alması dikkati çekti.

Resmi birleşmenin gerisinde İsviçre’deki şirketin ismi LafargeHolcim Ltd olmuştu. Ancak Fransız Yargıtayı’nın karar açıklamasına kısa vakit kala şirket ad değişikliğine gitti.

“Lafarge” ibaresinin atıldığı şirket “Holcim Ltd” adını aldı.

4 Mayıs 2021’de yapılan şirketin yıllık genel kurul toplantısında hissedarlar grup adının Holcim Ltd olarak değiştirilmesi lehinde oy kullandı ve şirketin yeni ismi İsviçre ticaret siciline kaydedildi.

Şirketten yapılan açıklamada ise ad değişikliğinin “verimlilik ve tesir” gibi faktörler sebebiyle yapıldığı ileri sürüldü.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE RAĞMEN FRANSA’DA CEZAİ KOVUŞTURMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Swissinfo internet sitesinin Bloomberg’e dayandırdığı haberine kadar, Fransa’da mahkemenin “Lafarge kararından” sonra, şirketin İsviçre’deki ortağı Holcim Ltd, Fransa’da cezai kovuşturma ile karşısında karşıya.

Haberde, Holcim Ltd hisselerinin dün yüzde 4,2’den artı değerinde kaybettiği ve bunun 29 Ocak’tan bu yandan en büyük düşüş olduğu vurgulandı.

Bugün de şirketin hisseleri yüzde 2 layık kaybederek işlem görüyor.

Şirketin satışları geçen yıl 23 milyar 142 milyon İsviçre frangı (25,5 milyar dolar) olarak açıklanırken, 60’tan fazla ülkede takriben 70 bin çalışanı bulunuyor.

AA, LAFARGE’IN DEAŞ’I FRANSIZ İSTİHBARATININ BİLGİSİ DAHİLİNDE FİNANSE ETTİĞİNİ KANITLAYAN BELGELERE ULAŞTI.

Anadolu Ajansının (AA) elde ettiği Fransız kurumlarına ait belgelerdeki bilgiler, dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın, DEAŞ ile ilişkisi hakkında Fransız iç, dış ve askeri istihbarat servislerini sürekli bilgilendirdiğini ve ilişkinin Fransa devletinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini gözler önüne serdi.

AA’nın dün yayımladığı haberinde yer alan belgelerde, Fransız istihbarat ve devlet kurumları, Lafarge’ı, terörü finanse ederek insanlığa karşı kabahat işlediği konusunda uyarmadı ve bu durumu rahat tutanaklarda itiraf etti.

DEAŞ, Lafarge’dan aldığı çimentoları sığınak ve tünel yapımında kullandı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir