Son dakika: Diyanet duyurdu! Yeni genelge 81 il valiliğine gönderildi

 Son dakika: Diyanet duyurdu! Yeni genelge 81 il valiliğine gönderildi

Son dakika: Diyanet duyurdu! Yeni genelge 81 il valiliğine gönderildi

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılmış açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasını taşıyan genelge, 81 ilin il müftülüklerine gönderildi. Bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerle 15 Temmuz ruhunun, birlik ve birliktelik şuurunun, din istismarına aleyhinde farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar ilk kez elde etmek üzere ırk nezdinde iki taraflı bir bilince dönüştürülmesinin amaçlandığı ifade edildi. Hem bu yılki 15 Temmuz etkinliklerinde Covid-19 salgını nedeniyle özel tedbirler alınacağı belirtildi.

ŞEHİTLER İÇİN HATİM OKUNACAK

Genelgeye kadar, 15 Temmuz etkinlikleri çerçevesinde camilerde vatandaşların katılımıyla ‘Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz’ etkinliği yapılacak. Bu kapsamda 15 Temmuz 2021 tarihine dek bütün cami ve Kur’an kurslarında hatimler okunacak. 15 Temmuz 2021 Perşembe günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde, şehitlerin ruhlarına ithafen ‘Kur’an-ı Kerim Ziyafeti’ programları yapılacak. Ankara’da ise benzer saatlerde Beştepe Millet Camii’nde şehitler için ‘Kur’an-ı Kerim Ziyafeti ve Mevlit Programı’ düzenlenecek ve bu program Diyanet TV’den canlı yayınlanacak.

CAMİLERDE SELA OKUNACAK

15 Temmuz 2021 Perşembe gününü 16 Temmuz 2021 Cuma gününe bağlayan gece saat 00.13’te Türkiye genelindeki camilerin hepsinde eş zamanlı olarak selalar okunacak. 9-15 Temmuz tarihleri arasında, Covid-19 tedbirleri dahilinde sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak, müftülerin başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek.

ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLECEK

Vatandaşların katılımıyla yapılacak toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhlarına ithafen dua edecek. öte yandan müftülükler hafta boyunca sosyal medya ilk olarak almak üzere, lokal medya organlarında şehitlik, ulusal irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemini anlatan programlar yapacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi’ konulu ilk önce Diyanet İşleri Başkanlığı personeli almak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik yüz yüze ve çevrim içi konferanslar düzenlenecek.

Keza din istismarı ile mücadelenin önemini pekiştirmek ve bu konuda toplumu Kur’an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile aydınlanmak amacıyla, ‘Şahidiz: Şanlı Direnişe; Şahidiz: Kutlu Şehadete; Şahidiz: Aziz Millete; Şahidiz: Büyük Devlete; Şahidiz: Vatan Sevgisine; Şahidiz: İhanet Çetesine; Şahidiz: Din İstismarcılarına’ konu başlıkları aşağı da çevrim içi konferanslar gerçekleştirilecek.

GENÇLER VE ÇOCUKLAR İÇİN ETKİNLİKLER

Faaliyetler çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçe gençlik koordinatörleri, sosyal medya gibi farklı alanlara yönlendirilmiş mecralardan gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacak. dahası yaz Kur’an kurslarında pandemi şartları dikkate alınarak çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesine karşın etkinlikler düzenlenecek. Hapishane vaizleri, ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde pandemi şartları dikkate alınarak faaliyetler düzenleyecek.

CAMİ BAHÇELERİNE 251 FİDAN DİKİLECEK

öte yandan fidan dikim zamanlarında gençlik koordinatörleri öncülüğünde Türkiye geneli tüm cami bahçelerinde, 251 şehit için 251 fidan dikilecek. Genelge kapsamında Türkiye genelinde eş zamanlı okunacak selalar ilk kez edinmek üzere yapılacak olan bütün programlar hakkında vatandaşın bilgilendirilmesi amaçlanırken etkinliklerde bilhassa sosyal uzaklık, maske ve temizlik kurallarına özenle riayet edilmesi sağlanacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir