Son Dakika! Başkan Erdoğan’dan iki taraflı basın toplantısı

 Son Dakika! Başkan Erdoğan’dan iki taraflı basın toplantısı

Son Dakika! Başkan Erdoğan’dan iki taraflı basın toplantısı

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ile ilişkilerin ve meslek birliğinin geliştirilmesinin, Türkiye’nin insani ve girişimci dış politikasının temel ilkelerinden birini teşkil ettiğini, Afrika’yla ilişkilerin özünün samimiyet, kardeşlik ve dayanışma olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin gerisinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karşılıklı basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Tshisekedi’yi Türkiye’de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti açıklama ederek başlayan Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Afrika kıtasında Türkiye için önemli bir karşılıklı olduğunu belirtti ve Türkiye’ye cumhurbaşkanı seviyesinde bir ilki teşkil eden tarihi ziyaretin ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açacağına inandığını kaydetti.

Tshisekedi ile görüşmelerinde iki ülke ilişkilerini bütün yönleriyle değerlendirme fırsatı bulduklarını söyleyen Erdoğan, “İş birliğimizi geliştirme yönündeki irademizi iki taraflı olarak onaylama ettik. Hesaplı ve ticari ilişkilerimizi de dostluğumuza uygu seviyeye takviye etmek için birlikte yoğun mücadele göstereceğiz.

Az önce imzalanan anlaşmalar bu hedefe ulaşılmasına büyük katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, güvenlik ve terörle mücadele konularında da meslek birliğini geliştirmek istediklerini belirterek Tshisekedi’ye, Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesine verdiği samimi takviye için teşekkür etti.

“Kongo Demokratik Cumhuriyeti FETÖ’nün Kinşasa’daki okulunu 2018 yılında Türkiye Maarif Vakfı’na devrederek ülkemizle dayanışmasını göstermiştir. Türk ve Kongolu öğretmenlerin atama yaptığı okulumuzda halihazırda 538 öğrenci eğitim hayatına devam etmektedir.” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, okulun başarı grafiğini aralıksız yükselttiğini görmekten tatmin duyduklarını, Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarının okula ve FETÖ ile mücadeleye verdiği zinde desteği sürdürmelerini beklediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tshisekedi’nin bununla birlikte şubat ayından bu yana Afrika Birliği Dönem Başkanı olduğunu ve bu kapsamda Afrika kıtasının kararlılık ve kalkınmasına önemli katkılarda bulunduğunu gösteren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak ilişkilerimize büyük tartı arz ediyor, Afrika’nın daha iyi bir kıta vizyonunu paylaşıyoruz.

Afrika ile ilişkilerimizin ve meslek birliğimizin geliştirilmesi insani ve girişimci dış politikamızın esas ilkelerinden birini teşkil ediyor. Afrika’yla ilişkilerimizin özü samimiyettir, kardeşliktir, dayanışmadır. Kıta ülkeleriyle ‘kazan kazan’ ve ‘eşit ortaklık’ temelinde iş birliğimizi artırmayı gerçekleştireceğiz ve bunun gayreti içerisinde olacağız.”

“SALGIN DÖNEMİNDE TIBBİ YARDIMLARLA AFRİKALI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2003’ten bu yanlamasına yürüttükleri açılım ve ortaklık politikalarıyla kıtayla ilişkilerde ciddi ivme yakaladıklarını açıklama ederek, ilki 2008’de İstanbul’da, ikincisi 2014’te Malabo’da olmak üzere iki defa Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi düzenlendiğini, kendisinin başbakanlığı dönemi de dahil almak üzere 28 Afrika ülkesini ziyaret ettiğini hatırlattı.

Erdoğan, “Salgın döneminde gönderdiğimiz tıbbi yardımlarla Afrikalı kardeşlerimizin yanına olduk. Kıta ile ilişkilerimizde yakaladığımız bu dinç ivmeyi çok daha ileriye taşıyacağız. Stratejik ortağı olduğumuz Afrika Birliği ile düzenlemeyi öngördüğümüz 3’üncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin hazırlıklarını da ele aldık.

Türkiye ile her alanda meslek birliğine hazırlanmış olduğumuzun bir göstergesi. Bu sadece daha da güçlenerek, ivme kazanarak devam edecektir.” dedi.

Tshisekedi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde kasımın ikinci yarısında Türkiye’de Türkiye-Afrika zirvesini düzenleme konusunu ele aldıklarını dile getirdi.

Afrika’nın önünde büyük bir kasıt bulunduğunu kaydeden Tshisekedi, Afrika kıtasında özgürlük ticaret bölgesini oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Tshisekedi, Türkiye’nin Afrika kıtası ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni kuvvetlendirmek için meslek birliğini genişleteceğini, önemli bir ekonomik meslek birliğini hayata geçirme imkanına sahip olacağını belirtti.

Görüşmede Gine’deki askeri darbeyi kınadıklarını kaydeden Tshisekedi, devrilen Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin bir lahza önce serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

öte taraftan, ülkesinin doğusunda “zorlama girişimleri” olduğunu andıran Tshisekedi, “Topraklarımızda yaklaşık 24 saat önce bir atak yaşandı ve bu kaba eylem neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu doğrultuda biz iki ülkeyle askeri anlamda bir işbirliğini hayata dinmek ve silahlı kuvvetlerimizin teknik anlamda ve her anlamda kapasitesini güçlendirmek istiyoruz.

Türkiye ise bizlerle birlikte tarım alanında çoğu projeyi hayata geçirecektir oysa tarım alanı da bizim önceliklerimizden birisidir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tshisekedi, maden kaynakları alanında da her iki ülkenin de yararına olacak şekilde kazan-kazan ilkesi doğrultusunda birlikte çalışacaklarını vurguladı.

Altyapı konusunun önemine işaret eden Tshisekedi, bu konuda birkaç Türk firmasıyla görüştüklerini ve Türk şirketlerinin ülkede büyük çaplı projeleri hayata geçireceklerini dile getirdi.

Tshisekedi, “Türkiye Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasındaki meslek birliği ve barışçıl ilişkiler ve Türkiye’nin Afrika ile olan olumlu ilişkileri iyi gitmektedir. Bu iş birliği daha da güçlenecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tshisekedi, misafirperverliği dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

TÜRKİYE İLE DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ ARASINDA 3 UZLAŞMA İMZALANDI

Iki Taraflı basın toplantısı öncesinde yapılan anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi. Erdoğan ve Tshisekedi huzurunda, iki ülke arasında 3 anlaşma imzalandı.

Buna kadar, iki ülke hükümetleri arasındaki “Yatırımların Ortak Teşviki ve Korunmasına İlişkin Uzlaşma” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala Pen’apala kadar imzalandı.

İki ülke hükümetleri arasındaki “Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Ödenti Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması” Define ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Chrıstophe Lutundula Apala Pen’apala tarafından imza altına alındı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması Taslağı” ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti Turizm Bakanı Nsımba Matondo Moderot göre imzalandı.

KAYNAK: HABER7

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir