Son dakika: ABD’den dikkat çeken ‘Aganistan’ açıklaması! Taliban, Türkiye öneri yapmıştı

 Son dakika: ABD’den dikkat çeken ‘Aganistan’ açıklaması! Taliban, Türkiye öneri yapmıştı

Son dakika: ABD’den dikkat çeken ‘Aganistan’ açıklaması! Taliban, Türkiye öneri yapmıştı

Yaptığı açıklamada Kabil Havalimanı ile ilgili de konulan John Kirby, “Havalimanı fonksiyonel kalacak bu süreçte. Ondan daha sonra biz gittikten daha sonra ne olacak derseniz uluslararası kamuoyunda birkaç ülke var şayet de burada bir uzlaşma yapabilecek havalimanını sivil uçuşlara açık yakalamak için. ABD ordusu orada tayin almayacak. Biz çekildikten sonra bir sorumluluğumuz olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

Sahadaki komutanlar Taliban ile iletişim halinde. Komutanlarımız Taliban’la çatışmaları önlemek için konuşmaya devam ediyorlar. Havalimanındaki saldırıyla ilgili soruşturma devam edecek. 

Terör saldırısını durdurmak için işlem yaptık. Tehditleri elimizdeki imkanları kullanarak dolabildiğince yakından izledik, olabilecek en iyi eylemi yaptık.

“BİTMEYECEK TEK ŞEY…”

Başkan çok net açıklama etti. Bizim görevimiz bitiyor. Fazla yakında bitecek fakat bitmeyecek olan şey şu; buradaki ABD halkını korumayı sürdüreceğiz. Elimizdeki kapasiteyi kullanmayı sürdüreceğiz. 

Taliban ile irtibat halindeyiz. Herhangi bir hatalı anlaşılma olmasın diye. Amacımız bu çekilmeyi bitirmek ve terhis operasyonlarını gerçekleştirmek. Süreçle ilgili veri vermeyeceğim. Çok net şekilde gördük önemli bir tehdit söz konusu. Sahadaki kumandanlarımız iyi koordine edilmiş bir metot geliştirdiler.

DİKKAT ÇEKEN ‘HAVALİMANI’ AÇIKLAMASI

Havalimanı işlevsel kalacak bu süreçte. Ondan daha sonra biz gittikten sonradan ne olacak derseniz milletlerarası kamuoyunda birkaç ülke var ola ki de burada bir uzlaşma yapabilecek havalimanını sivil uçuşlara açık yetişmek için. ABD ordusu orada ödev almayacak. Biz çekildikten sonra bir sorumluluğumuz olmayacak.

BAŞKAN ERDOĞAN, TALİBAN’IN TEKLİFİNİ DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında bize teklifleri var. ‘Güvenliği biz sağlayalım fakat işletmeyi siz yapın’ diyor. Bizim bu konuda hemen şimdi verilmiş bir kararımız yok” ifadelerini kullanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir