Son dakika: 40 karakter takım 8 saatte tamamladı! Türkiye’de ikinci defa yapıldı

 Son dakika: 40 karakter takım 8 saatte tamamladı! Türkiye’de ikinci defa yapıldı

Son dakika: 40 karakter takım 8 saatte tamamladı! Türkiye’de ikinci defa yapıldı

Türkiye’nin ikinci rahim nakli, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yaklaşık 40 şahsiyet takım göre, 8 saat süren operasyonla 32 yaşındaki kadına yapıldı.

Hastanenin yoğun bakım servisinde beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki kadının rahmi bağışlanınca, Antalya’nın Alanya ilçesinde 5 yıldır nakil bekleyen Havva Erdem ile eşi Şükrü Erdem, dün saat 22.00’de hastaneye geldi.

Organ Nakli Merkezi’nde gerekli bilgilendirmenin peşinde bütün tetkikleri yapılan Erdem’in, yeni tip koronovirüs (Covid-19) testi de gerçekleştirildi. Işlem için hazırlanan Havva Erdem, saat 04.30 civarında ameliyathaneye alındı. Operasyonu, Türkiye’nin birincil yüz, çift kol ve dünyanın birincil rahim nakli ameliyatını gerçekleştiren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu ve Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.

Nasuh Utku Doğan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 40 şahsiyet takım gerçekleştirdi.

Takriben 8 saat süren operasyonun gerisinde gazetecilere yorumlama yapan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, hoş bir haberi paylaşmak için toplandıklarını, Türkiye’nin ikinci rahim naklini yapmaktan sevinç duyduklarını söyledi. İlk rahim naklini 2011’de Derya Sert’e yaptıklarını, bebeği kucağına almasının 9 sene sürdüğünü hatırlatan Özkan, “8 saat süren bir operasyonla ikinci rahim naklini yaptık. Çok mutluyuz.” dedi.

“İNŞALLAH KISA SÜREDE ÇOCUĞUNU ELİNE ALMASINI BEKLİYORUZ”

Prof. Dr. Ömer Özkan ise daha önce Derya Sert’e yaptıkları nakille motive olduklarını, onun cesaretiyle ikinci nakli gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

İlk kadavra nakillerinin, dünyada birçok yerde bu cins ameliyatların olmasını sağladığını anlatan Özkan, bunun yönetmelik gerektirecek işler olduğunu bildirdi.Büyük bir ekiple operasyonun gerçekleştirildiğini aktaran Özkan, şunları kaydetti: “Dün gece itibarıyla başladı.

Vefat eden kişinin dokularının nasıl yardımsever olunacağına dair inanılmaz bir yarış oldu. Çoğu insana can oldu, hastamıza umut oldu. Rahim nakiller dünyada yavaş yavaş yapılmaya başlandı. İnşallah rahim nakilleri gündemde yerini alacak. Fazla riskli bir ameliyat. Karaciğer, kalp, akciğer nakli gibi yaşam kurtarıcı değil lakin evli olup da çocuk sahibi olunması için önemli. Evliliklerini buna bağlayan aileler, kabul edilişler de var. Sonuçta bunun da klinik bir hakiki olduğu anlaşılıyor. Güzel şeyler olduğunu düşünüyoruz. 11 sene içinde 12. kompozit doku naklimizi yaptık. Bu değin sayıda dünyada yapan başka bir merkez değil. İnşallah kısa sürede çocuğunu eline almasını bekliyoruz. Derya’daki süreçten daha hızlı olacaktır. İlk kadavra nakli yaptığımız Derya’dan deneyim edindik, olasılıkla daha erken gebelik olacak ve bununla süreç ilerleyecek.”

“BÖBREK NAKLİ BEKLEYEN HASTA SAYISI KADAR FAZLA”

Özkan, hastanın motive olduğunu belirterek, “Ummadığınız kadar rahim nakli bekleyen hasta var.

Dünyanın her tarafından istek var” dedi.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Başlıca Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan ise daha erken dönemde bebekle ilgili güzel haberler vereceklerin anlattı.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Esas Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu da hastanın bugün en geç yarın bayağı servise alınacağını, durumunun iyi olduğunu belirtti.

Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Nilgün Bilal ise bağışlanan organlar sayesinde 7 can kazandıklarını söyledi.Bağışın önemine muhabere eden Bilal, “Bağışını yapan aile, “Organ bağışını gönülden yaptık, hayat verdik. Rahim bağışı da bizi mutlu etti, bir neslin başlamasına sebep olduk” dediler. Gerçekten bağışlar çok manâlı” dedi.

İLK RAHİM NAKLİ DERYA SERT’E YAPILMIŞTI

Rahmi olmadığı için gebe kalamayan Derya Sert’e 23 yaşındayken, tekrar Prof. Dr. Ömer Özkan’ın başkanlığındaki ekip tarafından 8 Ağustos 2011’de 7 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakledilmişti.

haftasında 760 gram ağırlığında erkek bebek dünyaya getirmişti..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir