Sivaslı insanlar ozanı Ali Doğan yaşamını yitirdi

 Sivaslı insanlar ozanı Ali Doğan yaşamını yitirdi

Sivaslı insanlar ozanı Ali Doğan yaşamını yitirdi

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Doğanlı köyünde dünyaya gelen doğan, müzik yaşantısının dışarıda ilkokul öğretmenliği yaptı.

1973 yılında ilk plağını çıkarttı. Yirmiye yakın kırkbeşlik plağı, kırk kadar da kaset ve CD’si var. Otuza yakın türküsü ise TRT denetiminde geçmiştir. Doğan, Pazartesi Yıldızeli ilçesi Doğanlı köyünde toprağa verilecek.

ALİ DOĞAN KİMDİR?

Ali Doğan, Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Doğanlı köyünde 25 Aralık 1950 tarihinde doğmuştur. Babası Mehmet Efendi iki kez evlenmiştir. Annesi babasının ikinci eşi Şerife’dir. Âşık ailenin en küçüğüdür. İlkokulu köyünde okuyan Doğan, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesinin ortaokul kısmını 1968 yılında bitirmiştir. daha sonra Yıldızeli Pamukpınar İlköğretmen Okulunda üç sene açık fikirli ve hoca olarak mezun olmuştur. Sivas’ın Hafik ilçesinin Üzeyir ve Dışkapı köylerinde beşer sene öğretmenlik yapmıştır. İstanbul 50. Sene Besim Kadırgan İlköğretim Okuluna tayininin çıkması üzerine 1982 yılından emekliliğine değin bu şehirde yaşamıştır. 1972 yılında memleketlisi Melek Hanım’la evlenmiştir. Ferhat, Barıştırma ve Şerife isimli iki erkek, bir kız çocuğu vardır. Sesi çok hoş olduğu için kına gecelerinde, saya günlerinde, mektep programlarında türkü söylemiştir. Müzik çalışmalarına ortaokul yıllarında bilinçli olarak başlamıştır. 1973 yılında birincil plağını yapmıştır ve 1976 yılında kaset çalışmalarına başlamıştır. Yirmiye yakın kırkbeşlik plağı, kırk kadar da kaset ve CD’si vardır. Otuza yakın türküsü TRT denetiminde geçmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir