Rum yönetimi haddini aştı! Atatürk’le ilgili skandal talimata Türkiye’den tepki

 Rum yönetimi haddini aştı! Atatürk’le ilgili skandal talimata Türkiye’den tepki

Rum yönetimi haddini aştı! Atatürk’le ilgili skandal talimata Türkiye’den tepki

Dışişleri Bakanlığı’nca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) göre okullarda okutulan bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimata tepki gösterilerek, “GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu kuvvetle kınıyoruz” denildi.

Güney Kıbrıs'ta öğretmenlere tepki çeken Atatürk talimatıGüney Kıbrıs’ta öğretmenlere tepki çeken Atatürk talimatı

‘ÇARPIK ZİHNİYETİN ULAŞTIĞI RADİKAL SEVIYE”

Dışişleri Bakanlığı, GKYR Eğitim Bakanlığının bu talimatını şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde okullarda okutulan bir ders kitabından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimatın, Rum yönetiminin Türkiye’ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) karşısında “çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi” ortaya koyduğu kaydedildi.

“GKYR’NİN BU ÇAĞ KADINSI TUTUMUNU KINIYORUZ”

Açıklamada, “GKRY’nin bu çağ dışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Kıbrıs meselesini senelerdir çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son eyleminin “Ada’da Kıbrıs Türkleriyle yalnızca iktidarı ve refahı paylaşmaya yok, birlikte yaşamaya deha tahammüllerinin olmadığını” gösterdiği belirtildi.

ÖMER ÇELİK’TEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen tepkinin ardındaki konuyla ilgili olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şu açıklamaları yaptı:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması talimatını vermesi, Rum kesimi yöneticilerinin Atatürk’ün temsilcilik ettiği değerlerimize düşmanlığının ifadesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk’e ve Atatürk nezdinde Türk milletine yapılan bu saygısızlığı kınıyoruz. Bu düşmanca davranış, Atatürk’ün temsil ettiği “yurtta sulh, cihanda sulh” yaklaşımına karşısında çağdışı bir yaklaşımdır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin bu vahşice yaklaşımı Kıbrıs Türkleri ile birlikte yaşama iradesi noktasındaki tahammülsüz yaklaşımlarının da açık göstergesidir. Savaşta yenik düşen Yunanistan lideri Venizelos’un 1934’te savaşın galibi Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barıştırma Ödülü’ne namzet göstermesi tarihi bir gerçektir. Yunan ve Rum liderlere bu tarihi mirası hatırlatıyor ve yüzleşmeye ziyafet ediyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir