Peribacaları Yok Olma Tehlikesi ile Karşı Karşıya

 Peribacaları Yok Olma Tehlikesi ile Karşı Karşıya

Peribacaları Yok Olma Tehlikesi ile Karşı Karşıya

Yüzyıllar önce oluşan peribacaları iklim krizi yüzünden değil olma tehlikesi ile karşısında karşıya kaldı.

TBMM İklim Komisyonu’nda görüşülen konular şaşırttı. Türkiye’yi kuraklık bekliyor. 3 ila 15 sene içinde gerçekleşmesi beklenen kuraklık iklim değişikliğiyle birlikte peribacaları gibi doğal güzellikleri de etkileyecek. Nevşehir’de bulunan peribacaları yoğun turist bölge bölgelerimizden biri olma özelliğini her sene yineliyor. Bu tehdit Türkiye’yi turizm açısından da etkileyecek. Uzmanlar bu konuya yük verilmesini ve halkın bilinçlendirilmesini istek ediyor.  Komisyonunda kaydedilen bilgelere kadar; Ekvator bölgesindeki, “Hadley hücreleri” olarak nitelendirilen sıcak hava kütlelerinin Türkiye üstünde dönmeye başladığını, bunun da kuraklıkla sonuçlandığını kaydetti. Yüzyıllar önce oluşan peribacaları iklim krizi yüzünden yok olma tehlikesi ile karşısında karşıya kalıyor. 

PERİBACALARI YOK OLUYOR

İklim krizinin sadece hava değişimlerini yok doğal güzellikleri de etkilediğini söyleyen Doç. Dr. Dabanlı, ‘İklim değişikliğinin turizm üzerinde üstünkörü mekanik çözülmeyi artıracağı açık, bu da örnek Kapadokya’daki peribacalarının ya da benzer doğal kültür varlıklarının daha çabuk aşınıp tehlike aşağı olacağını gösteriyor. Şüphesiz oysa bilhassa deniz kıyısında, İstanbul’da ve öteki Ege kıyıların da denize sıfır olarak konumlanan fazla sayıda tarihî eserimiz var. Deniz seviyesi yükseldiğinde, bu mekanik ve kimyasal ayrışmalar sonucu sıcaklık farkları arttıkça bunların zarar görme ihtimali fazla yüksek. AB ve Yunanistan’da kültür varlıklarını iklim değişikliğine karşısında korumak için uygulamaya konulan Herakles Projesi, Türkiye’de gerçekte yok. Böyle korumaya dönük bir egzersiz henüz üretilmiş yok’ ifadelerini kullandı.

PERİBACALARI DAHA ÖNCE HİÇ KURAKLIK DÖNEMİ YAŞADI MI?

Anadolu verimli topraklara sahip, 3 büyük denizin ortasında kalan bir yarımada olsa da tahinin belirli kısımlarında büyük kuraklık kıtlık olaylarına ev sahipliği yapmıştır. 1564 yılında kuraklık ve kıtlık görülmüştür. Hatta kuraklık öyle şiddetli olmuştur fakat 1565-67 yılları arası Osmanlı, buğday ihracatını yasaklamıştır. 1588 yılında İstanbul’da kıtlık, 1660 İstanbul ve Anadolu’da kıtlık kaydedilmiştir. Peribacaları bu dönemlerde bile varlığını korumuştur. Lakin yaşadığımız iklim krizi o denli ciddidir ancak Peribacaları yok olma tehdidi ile aleyhinde karşıya kalmıştır. 

PERİBACALARI ÖNEMLİ BİR TURİZM KAYNAĞI

Kapadokya’da bulunan peribacalarını sadece 2019 yılında rekor bir sayıyla kapattı. Turist sayısı 2 milyon 949 bin 542 kişiye ulaştı. Türkiye’ye manâlı gelir kaynağı karşılayan peribacaları yerli ve tanıdık olmayan turistin neredeyse akın ettiği bir yer olma özelliği taşıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine tarafından, 2013’te 2 milyon 689 bin 949, 2014’te 2 milyon 851 bin 543, 2015 yılında 2 milyon 608 bin 73, 2016’da 1 milyon 493 bin 493, 2017’de 2 milyon 206 bin 372 turistin ağırlandığı alan, geçen yıl 2 milyon 949 bin 542 ziyaretçiyi konuk ederek, bu alanda rekorunu kırdı.

Bölgeyi ziyaret eden turist sayısında, 2016 yılına oranla yaklaşık yüzde 97 yükselme gerçekleşti. 2018’de alan en çok ziyaretçiyi 412 bin 559 rakamı ile ağustosta ağırladı. Sene her tarafında en fazla turist ağırlayan merkezlerin başındaki Göreme Açık Hava Müzesi’ni 1 milyon 105 bin 693, Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni 532 bin 396, Hacıbektaş Veli Müzesi’ni 443 bin 160 ve Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni 381 bin 726 yerli ve tanıdık olmayan turist gezdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir