ÖTV’de düzenleme beklentisi: ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talebi

 ÖTV’de düzenleme beklentisi: ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talebi

ÖTV’de düzenleme beklentisi: ÖTV matrahı dilimlerinde değişiklik talebi

Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana birçok farklı etmen otomotiv sektörü üzerinde negatif etkiler bıraktı. Normalleşme sürecine geçilmesi, aşılanmanın artması, ayrıca sıfır keza de ikinci el pazarında önemli bir düzelmeye sahne oldu oysa fiyatlar da artmaya devam ediyor. Bu şart da son dönemde yeni modellerden çok araçların fiyatlarının konuşmaların ana maddesi olmasını sağlıyor. Haziran’ın son aylarındaki rahatlama ve temmuz ayının gelişi ile birlikte talep tekrar yükselirken, dövizin yükselişi ile birlikte yüzde 50’lik ÖTV diliminde fazla eksik sayıda otomobil kaldı. Yerli imal araçları desteklemek için düzenlenen matrah dilimlerinde yerli üretimlerin zeka bir kısmı yüksek dilimlerde kaldı. Bu konuya dur çağrıda bulunmak için ise sektör temsilcileri adımlarını hızlandırdı. Matrahta düzenleme talebi ile bakanlığın kapısını çaldı.

NETICE YAKIN

Hyundai’nin İzmit’teki fabrikasında ürettiği yeni modeli Bayon’un Çanakkale’de gerçekleştirilen test sürüşü organizasyonunda sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel modelin daha alçak teçhizat paketlerini şu an için yüzde 50’lik dilimde tutabildiklerini vurgulayarak, “Fakat keza maliyetler keza de döviz kurunun değişkenliği ile fiyatlar artmaya devam ediyor. Matrah düzenlemesi durum. Biz de bu konuda görüşmelerimize devam ediyoruz. Özellikle ODD ve OSD üzerinden konunun sıkı takipçisiyiz. Çok kısa bir süre içerisinde matrah dilimlerinde yeni bir düzenleme olmasını bekliyoruz” biçiminde konuştu.

öte yandan bakanlığa yakın kaynaklardan, sektör temsilcilerinin bu yönde talebinin olduğu ancak ÖTV matrahının değişimine ilişkin resmi bir gelişmeyi henüz tasdik edemeyecekleri bilgisi alındı.

Markanın İzmitli B-SUV modeli Bayon’un lansmana özel açılış fiyatının 201 bin 900 TL olduğunu vurgulayan Murat Berkel, “Markamızın toplam satışlarında Türkiye’de üretilen modellerimizin oranı yüzde 55’i geçti. Bayon da burada ürettiğimiz bir model olarak satışlarımıza kayda değer katkı verecek. Ancak bir takım teçhizat paketlerinde yüzde 80’lik ÖTV diliminde kalıyor. Elite donanım paketinde otomatik şanzıman ile birlikte 280 bin seviyesinin üstüne çıkıyor. Bayilerimiz bu donanım paketinde de aracı yüzde 50’lik dilimde tutabilmek için kâr marjlarından kısarak satmak yapıyor” dedi.

MATRAH DEĞİŞİMİ NE ANLAMA GELİYOR?

Halihazırda otomobillerde uygulanan ÖTV dilimleri ve matrah geçtiğimiz yıl değişti. Buna göre 1.600 cc motor hacmini geçmeyen matrahı ise 85 bin TL ile 130 bin TL arasında olanlar için ÖTV oranı yüzde 50. 130 bin TL üzerindekiler içinse yüzde 80 ÖTV uygulanıyor. Ama döviz kurları nedeniyle matrahı 85 bin TL ile 130 bin TL arasında olan otomobil sayısı bir hayli azaldı. Orta sınıftaki çoğu araba dahi yüzde 80 ÖTV dilimine girdi. Benzer modelde otomatik vites seçeneği için 80 bin TL fark oluştu. Bu sebeple sektör temsilcileri yüzde 50 ÖTV’lik dilimdeki matrahın üst sınırının 130 bin TL’den yukarı çekilmesini istiyor. Bu dilimde üst limitin 140-145 bin TL’ye çıkartılmasını talep ediyorlar.

KAYNAK: HÜRRİYET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir