ÖTV indirimi sonrası sayı ortaya çıktı! Kapış kapış satıldı

 ÖTV indirimi sonrası sayı ortaya çıktı! Kapış kapış satıldı

ÖTV indirimi sonrası sayı ortaya çıktı! Kapış kapış satıldı

Otomobillerde ÖTV oranlarına matrah limitleri geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile değiştirilmişti. Böylelikle bazı modellerde 60 bin TL’ye varan indirimler gerçekleşmişti. Peki bu indirim kararı Ağustos ayı vasıta satışlarına nasıl yansıdı? Hangi marka araçtan kaç adet satıldı? İşte cevabı…

 

Otomotiv pazarının bir süredir konuştuğu ve beklediği karar geçtiğimiz haftalarda Devlete Ait Gazete’de yayınlandı, binek otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitlerinde değişikliğe gidildi. 

Bu karar ile birlikte sıfır vasıta ve ikinci el vasıta piyasası hareketlendi. Peki Ağustos ayında en çok hangi marka vasıta satıldı? 

 

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçen ay azami satışı gerçekleştirilen birincil 3 marka sırasıyla Fiat, Renault ve Dacia oldu.

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine tarafından, ağustos ayında araba ve hafif ticari vasıta pazarı, geçen yılın benzer ayına kıyasla yüzde 5 azalarak 58 bin 454 adet oldu.

 

Otomobil satışları geçen ay 2020’nin aynı dönemine tarafından yüzde 0,9 artarak 44 bin 756 olurken, hafif ticari vasıta satışları yüzde 20,2 azalarak 13 bin 698 olarak kayıtlara geçti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir