Ordu’da Şimşek Düşmesi Sonucu Minare Koptu

 Ordu’da Şimşek Düşmesi Sonucu Minare Koptu

Ordu’da Şimşek Düşmesi Sonucu Minare Koptu

Ordu’da sağanak yağış sonrası düşen şimşek ilde yer alan Yeni Sayaca Mahallesi’nde bulunan caminin minaresine denk gelerek kopup düşmesine niçin oldu.

Durum, Ordu’da Yeni Sayaca Mahallesi’nde meydana geldi. Öğle saatlerinde bölgede gök gürültülü sağanak yağış başlamasıyla yıldırım düştü. 60 yıl önce yapılan Kazancı Camisi’nin minaresine gelen yıldırım, 30 metrelik minarenin direk kısmına eşit gelerek kopmasına niçin oldu.

Minareden düşen parçalar ise önce caminin çatısına, sonra caminin imamı Resul Çelik’in aracına düşerek büyük çapta hasar verdi.

Mahalle Muhtarı Dursun Berçin, ”Saat 11.30 gibi gerçekleşti. Minaremizin ucu yıkıldı ve imamın aracına zarar verdi. Can kaybımız değil çok şükür, Allah’ım beterinden korusun. Yıldırımın düşme anını görmedim fakat gök gürültüsü ve şimşek çakmasını duydum. Namaz vakti değildi o yüzden boştu, buna da şükür” dedi.

Düşen yıldırımla arabası zarar alan Yeni Sayaca Kazancı Cami İmamı Resul Çelik, ”Büyük bir şamata ile dışarı çıktık. Dışarı çıktığımızda minarenin tepesinin koptuğunu ve aşağıda aracımızın pert olduğunu, ağır bir zarar aldığını gördük. Fazla şükür an kaybı ila karşılaşmadık, zaten en büyük tesellimiz budur. Olaydan yarım saat önce zaten çocuklar ve bazı vatandaşlar cami etrafındaydı. Onlar da kazaya eşit gelmediler. Ona fazla şükür elhamdülillah, ucuz atlattık diyebiliriz” dedi.

Komşulardan Mehmet Demir ise ”Cami 60 takvim, çocukluğumuzdan hatırlıyoruz, el yapımı. Ustalarımız zamanın zorlama şartlarında yapmıştı. 60 yıl hizmet verdi, bu afetten dolayı şuanda mağduriyet yaşanıyor. İnşallah böyle bir facia bir daha yaşanmaz. İnşallah gerekli çalışmalar yapılır, ona kadar gereği yapılır diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir