Ölüm eden büyüklerinin balmumu heykelini yaptırdı

 Ölüm eden büyüklerinin balmumu heykelini yaptırdı

Ölüm eden büyüklerinin balmumu heykelini yaptırdı

Çaykara ilçesine ast dünyaca meşhur turizm merkezi Uzungöl’de otel işletmecisi olan Mehmet İnan, 1992 yılında babaannesi Hatice İnan’ı, 2004 yılında ise adını taşıdığı dedesi Mehmet İnan’ı kaybetti. Babaannesi ve dedesinin anısını yaşatmak isteyen İnan, onların balmumu heykellerini yaptırdı. Çiftin kıyafetleri giydirilen heykeller, çığ nedeniyle yıllar önce zarar gördükten sonra bitmiş inşa edilen evin baş köşesine oturtuldu. İnan, doğal hayat müzesine çevrilen evi, babaannesi ve dedesinin kullandığı eşya, araç ve gereçlerle donattı. Çiftin 4 çocuk, 43 torunu heykellerin elinden tutup, hasret gideriyor. 

Dedesi ve babaannesini çok sevdiğini belirten Mehmet İnan, “Büyükbaba evimiz o dönem gelen çığla yıkılmıştı. Biz de aynı evi bitmiş yaptık ve müze haline dönüştürdük. Uzungöl’ün geleneksel mimarisini içinde barındıran bir evdi. O dönemde olduğu gibi hiç çivi kullanmadan eski metotlarla aynı evi yaptık. Babaanne ve dedemiz, o evde her zaman şömine başında oturan insanlardı. Bu evi yapmışken şömine başına tekrar babaanne ve dedemin balmumu heykelini yaptırmak istedim. Babama, amcalarıma ve halama büyük bir sürpriz oldu. Dedem ve babaannem baştan burada hayat buldu. Bu heykelleri görenler fazla etkileniyorlar. Birebir aynısı oldu. İlk başta bu duruma alışmaya çok zorlandık. Çünkü onları fazla seviyorduk. Fakat bundan böyle her gördüğümüzde onlar benzeri buradaymış hiç hayatlarını kaybetmemiş gibi hissediyoruz” dedi.

“ÇOK AĞLAYANLAR GÖRDÜM”

Müze evi ziyarete gelenlerin gözyaşlarına hâkim olamadığına tanık olduğunu anlatan Mehmet İnan, “Konut geçmişte Uzungöl yaşamını birebir sergiliyor. Uzungöl’de vaktiyle insanlar nasıl yaşadıysa o şekilde tasarı edildi. Bilhassa bu eve giren Uzungöl’ün yaşlıları fazla etkileniyorlar. Heykelleri görebilen bilhassa babaanne ve dedemi tanıyan ırk çok duygulanıyor. Burayı gezerken fazla ağlayanlar gördüm” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir