Nestle’nin dar iç yazışmalarından! Piyasadaki ürünlerin çoğu sağlıksız

 Nestle’nin dar iç yazışmalarından! Piyasadaki ürünlerin çoğu sağlıksız

Nestle’nin dar iç yazışmalarından! Piyasadaki ürünlerin çoğu sağlıksız

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, dünyanın en büyük gıda üreticilerinden Nestle’nin ürünleri hakkındaki yorumlarının ve düşüncelerinin yazılı olduğu iç yazışmaları ele geçirerek yayınladı.

Financial Times’ın yayınladığı ve bu yıl şirketin üstteki yönetim kadrosu için hazırlanan yazışmalarda, “Piyasadaki yiyecek ve meşrubat ürünlerinin yüzde 60’tan fazlası sağlıklı tanımını karşılamıyor. Ve bir takım ürünler ve kategorilerde ne değin iyileştirme yapılsa da bunlar sağlıklı olmayacaktır” denildi.

SÜT ÜRÜNLERİ İYİ FAKAT…

Financial Times, Nestle’nin evcil hayvan ürünleri ve özel sıhhat ürünleri haricindekilerin yalnızca yüzde 37’sinin Avustralya sağlık durumu sisteminde 3.5 yıldızın üstüne çıktığını yazarken, “Bu gıda kontrol sistemi Access to Nutrition Foundation gibi uluslararası kurumlar göre kullanılıyor. 3.5 yıldızı geçenler ‘dinç’ kabul ediliyor” ifadesine yer verdi.

Sunum olarak hazırlanan iç yazışma ve belgelerde, Nestle’nin yiyecek ürünlerinin yüzde 70’inin düşük puan aldığı, saf kahve haricindeki içeceklerinin yüzde 96’sının ve çikolata ve dondurmaların da yüzde 99’unun bu seviyenin aşağıda kaldığı belirtildi.

Su ve süt ürünlerinin gıda ürünlerine kadar daha iyi performans sergilediği belirtilirken belgede, “Ürünlerimizde çok önemli iyileştirmeler yaptık ama portföyümüzde sağlıklı tanımı düşük bir seviyede” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir