NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

 NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

Uzay teleskobu Kepler uzayda serbestçe süzülen gezegenler keşfetti. Bu gezegenlerden gelen sinyaller mikromercekleme ile bulundu.

Bu tür sinyallerin yakalanması oldukça kuvvet. Bayağı şartlarda herhangi bir gezegen yıldızların civarda döner. Bu dönüş esnasında eğer başka bir yıldız göre kendisine içten çekilirse bu defa uzayda egemen bir şekilde yoluna devam eder. Böylece bilim insanları göre imkansız denilen bir koşul ortaya çıkıyor.

Meşhur fizikçi Einstein bile bu gezegenlerin gözlemlenmesi hakkında az kalsın imkansız demişti. Bu cins gezegenler kuşkusuz uzayın birçok noktasında bulunabiliyor. Lakin gözlemlenmeleri az daha imkansız denilebilir.

Bilim insanları yeni gezegen keşfederken genellikle yıldızları kullanıyor. Yıldızların önünden geçen gezegenler bu yıldızın ışığını kapatıyor ve bu nedenle buluş gerçekleşiyor. Fakat özgür dolaşan gezegenler yıldızların yörüngesinden geçmediği için bulunması oldukça güç.

Uzayda bağımsızlık süzülen bu tür gezegenler ile ilgili ayrıca NASA keza de ESA gibi uzay ajansları yoğun incelemeler yürütüyor. Bilim insanları elde edilecek yeni verilerin bu tür gezegenlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir