Michael Flynn’den ABD’de darbe çağrısı

 Michael Flynn’den ABD’de darbe çağrısı

Michael Flynn’den ABD’de darbe çağrısı

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın eski ulusal emniyet danışmanı olan, Michael Flynn ABD’de ‘Myanmar tipi’ bir askeri darbe çağrısında bulundu.

Flynn, ABD’yi ‘şeytana tapan bir grup pedofilden oluşan derin devletin yönettiğine’ inanan QAnon hareketinin hafta sonunda düzenlenen toplantısında, Myanmar’daki gibi bir darbenin ABD’de de düzenlenmesi gerektiğini öne sürdü.

Eski bir asker olan Flynn, Dallas’ta düzenlenen toplantıda bir izleyicinin “Myanmar’da yaşananların niçin burada da yaşanamayacağını öğrenmek istiyorum” demesi üstüne “Hiçbir sebebi değil. Yani, burada da olmalı” dedi.

Bu sırada, çoğunluğu Donald Trump’ı destekleyen entrika teoricilerinden beğeni gelmesi uyarı çekti.

Bir vakit Trump’ın milli emniyet danışmanlığını yapan Flynn, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair iddialar ve Türkiye hükümeti namına lobicilik faaliyetleri konusunda yalan söylediğini kabul ederek savcılıkla anlaşma yoluna gitmişti.

Trump da, görevi bırakmasına kısa vakit kala Flynn için başkanlık affı çıkarmıştı.

Flynn’in, Myanmar’da şubat ayında düzenlenen, seçilmiş liderlerin yanı sıra fazla sayıda muhalifin gözaltına alındığı ve cuntanın 40’ı çocuk yaklaşık 800 kişiyi öldürdüğü darbenin bir benzerinin ABD’de de yapılabileceğine dair sözleri sosyal medyada tepki çekti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir