Meteoroloji’den çok kuvvetli yağış uyarısı

 Meteoroloji’den çok kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji’den çok kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kadar yapılan son değerlendirmelere tarafından ülkenin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve fazla bulutlu, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Kırşehir, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin yağmur ve sağanak, yer yer gök şamatacı sağanak yağışlı, öteki yerlerin eksik bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

Hava sıcaklıklarında manâlı bir değişiklik olmayacağı, ülke genelinde mevsim normallerinin üstünde seyredeceği tahmin edilirken rüzgarın genelde güney ve güneybatı, yarın Güneydoğu Anadolu’da kuzeyli yönlerden hafif, nadiren orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

YER YER ÇOK KUVVETLİ OLACAK

Yağışların; Antalya merkez ve batı ilçelerinde kaslı ve yer yer fazla kaslı (30-80 kg/m2) olması bekleniyor. Meteoroloji’nin açıklamasında vatandaşlara ani su baskını, sel, şimşek, yağış derhal adaleli rüzgar ve girdap oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve itinalı olunması çağrısı yapıldı.

Gece ve sabahleyin saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı, İç Ege, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

İKİ İLDE SARI ALARM

Meteoroloji’nin MeteoUyarı sistemine göre, yarın için Muğla ve Antalya’ya sarı dikkat verildi. Uyarıda gök şamatalı sağanak yağışın etkili olacağı belirtildi.

öte taraftan Meteoroloji tarafından sarı uyarı için yapılan açıklamada “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek etkinlikler konusunda titiz olunmalıdır” denilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir