Meşhur Leylek ‘Klippi’ Bursa’da

 Meşhur Leylek ‘Klippi’ Bursa’da

Meşhur Leylek ‘Klippi’ Bursa’da

Almanya´nın Pörnbach şehrinde 3 sene önce Alman araştırmacılar kadar yerleştirilen mini uydu alıcısıyla izlenmeye başlanan leylek Klippi Türkiye’ye ulaştı.

2018 yılında sırtına takılan güneş enerjisi ile çalışan ufak uydu alıcısıyla yaşayan leylek Klippi Bursa’ya geldi. 3 yılda toplamda 10 bin 895 kilometre yol kateden leylek Bursa’nın Karacabey ilçesinde fotoğraflandı. 

Almanya´nın Pörnbach şehrinde 3 yıl önce Alman araştırmacılar kadar yerleştirilen küçük uydu alıcısıyla izlenmeye başlanan Klippi aynı yıl sonbaharda leyleklerle birlikte Afrika’ya göç etti. Bu yılın Mart ayını Sudan’da geçirdikten sonradan Nisan ayında Kuzey’e göçerek 17 Nisan’da Türkiye’ye ulaştı. Halen Bursa´nın Karacabey ilçesinde bulunan Klippi, hayvanseverler göre da ilgiyle karşılandı. 7 ayrı ülkeden geçen Klippi cep telefonlarına ücretsiz indirilen `Animal Trackar´ uygulamasından izlenebiliyor.

‘TÜRKİYE’DE YAZI GEÇİRİP AFRİKAYA DÖNECEK’

Leylek Klippi’nin birbiriden hoş fotoğraflarını çeken Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, ‘Leylekler üreme erişkinliğine 4 yılda ulaşıyor ve bu zamana kadar yaşıtlarından oluşturdukları topluluk gruplar halinde kısa uzaklık göçler yaparak hayata hazırlanıyorlar. Göç etmeyi, sürü pskilojisini ve doğal şartlara ahenk sağlamayı pekiştirirler ve daha sonra üremek için doğduğu bölgelere göç ederler. Leylek Klippi´yi kıştan beri takip ediyorum. Onun Türkiye üzerinden geçme ihtimali yüksekti. Bu beklentimiz boşa çıkmadı. Hemen Türkiye´de yazı geçirip Afrikaya geri mi dönecek yahut sınırları daha da zorlayacak mı daima birlikte izleyip göreceğiz’ ifadelerini kullandı.

KLİPPİ KARACABEY’DE

Bu yılki su baskını felaketinin Klippi’ye beslenme kaynağı oluşturduğunu belirten Tüydeş, ‘Bu leylekler için normalde Karacabey Ovası gıda yönünden pek verimli geçmezdi. Çünkü mayıs ayında sular çekilmiş oluyor ve büyük leylek sürüleri beslenme bulmakta zorlanıyordu. Lakin geçtiğimiz günlerde Karacabey´de yaşanan su baskını felaketinin peşinde taşan dereler tarlalara çıkınca leylekler için gıda konusunda büyük bir fırsat oldu. Bu yüzden Klippi ve beraberindeki yüzlerce leylek 4 gündür alandalar ve gitmeye de niyetleri yok gibi. Muhtemelen daha fazla kuzeye çıkmayıp buradan yine yavaşça güneye inecekler’ dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir