Mehmetçik’ten büyük mertlik: Drone ile atılan bombayı fark edince bunu yaptı

 Mehmetçik’ten büyük mertlik: Drone ile atılan bombayı fark edince bunu yaptı

Mehmetçik’ten büyük mertlik: Drone ile atılan bombayı fark edince bunu yaptı

Edinilen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kuzey Irak’ta yürütülen Pençe Yıldırım Harekâtı’nda zarfında 10. Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli Piyade Bilirkişi Çavuş Yusuf Yayla drone ile yapılan bombalı hamle sonrası gazi oldu. Kuzey Irak’ın Hakuk bölgesinde bölücü terör örgütü PKK ile dün sıcak meydana gelen Mehmetçiğe hainler bombalı drone ile saldırdı.

Birlikte görevli Afyonkarahisar Bilirkişi Çavuş Yusuf Plato çatışma sırasında drone ile havadan atılan bombayı ayrım ederek diğer silah arkadaşları zarar görmesin diye büyük bir mertlik örneği gösterip patlayıcıyı iki bacağının aralarında sıkıştırdı. Patlayan bomba Yayla’nın bacağından yaralanmasına niçin olurken diğer silah arkadaşları ise Yayla doğru hasar görmedi.

KAHRAMAN UZMAN ÇAVUŞUN SAĞ BACAĞI DİZ ALTINDAN KOPTU

Olayın arkasında helikopter ile bölgeden alınan kahraman bilirkişi çavuş arkasından Fatihler Kışlası’na tahliye edildi, ardından ise Hakkari Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Tedavisine başlanan Plato’nın sağ bacağının diz altından koptuğu öğrenilirken, yaptığı kahramanlık ile de bir fazla tabanca arkadaşının yaralanmasını önlediği öğrenildi.

“GAZİMİZİ ZİYARET EDECEĞİZ”

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı ise olayı duyar duymaz hemencecik harekete geçtiklerini ve Yayla’nın ailesi ile görüştüklerini açıklama etti. Plato’nın babasının da emekli bilirkişi çavuş olduğunu kaydeden Başkan Kumartaşlı, Plato’nın hafta içi Ankara GATA’ya sevk edildiğinde kendisini ziyaret edeceklerini belirtti.

ALİNUR AKTAŞ’TAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kahraman askere geçmiş olsun dileklerini iletti. Aktaş mesajında, “Kuzey Irak bölgesinde alçak terör örgütünün drone ile gönderdiği bombayı farkedip silah arkadaşları hasar görmesin diye ayakları arasına sıkıştırıp patlatan kahraman askerimiz Uzm. Çvş. Yusuf Yayla’ya acele şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir