Koronavirüs 1.5 yıl sonradan bitecek

 Koronavirüs 1.5 yıl sonradan bitecek

Koronavirüs 1.5 yıl sonradan bitecek

Geçen yıl mart ayından itibaren Türkiye’de görülmeye başlayan ve farklı mutasyonlarla şipşak yayılmaya aralıksız koronavirüs herkesi esir aldı. Halkı evlere hapseden koronavirüsten kurtulmak için uzmanlara göre yaklaşık 1.5 yıl daha sabredilmesi gerekiyor. 

Sevdiklerimize gönül rahatlığıyla sarılmayı, maske takmadan, test olmadan, mesafe korumadan koyu sohbetlere dalmayı özledik. Hayatı durma noktasına getiren koronavirüs, uzmanlara kadar bir müddet daha konuk olarak kalacak. Koronavirüsten kurtulmak için bahşedilen tarih ise 2023 yılı başı.

YENİ ZELANDA’DA YAŞAM NORMALE DÖNDÜ

Koronavirüs salgını ile öbür gelişmelere şahitlik ediyoruz. Bir tarafta hayatın büyük ölçüde normale döndüğü Yeni Zelanda, öteki tarafta Kovid-19 ölümlerinin önüne geçilemediği Hindistan. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da düzenlenen rock konserinin fotoğrafları bütün dünyaya yayıldı. On binlerce kişinin mesafe ve maske olmaksızın emrindeki yana, sevdikleri müziklere eşlik ettiği konserin görüntülerini cümbür cemaat imrenerek izledi. Salgının denetleme altına alınamadığı Hindistan gibi ülkelerde ise virüsün yıkıcı etkisi sürüyor.Bugüne kadar bu soruya cevap bulunamazken, değişkenlik karamsarlığa yol açıyordu. Önde gelen Alman virolog ve sağlık uzmanlarının “iyi bir yaz” öngörüsüne şive yapmaya başladıkları andan itibaren, Almanya’da salgında sona gelindiği yönündeki umutlar arttı. Almanya’da salgın verilerini izleyen Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) tarafından, 7 jurnal her 100 bin kişide görülen Kovid-19 olgu sayıları 100’ün altına düşüyor. Her gün aşılananların sayısı çabucak artıyor.

YÜZDE 70 AŞILAMA İLE YOKLAMA EVRESİNE GEÇİLECEK

ABD’de de uzmanlar iyimser. John Hopkins Üniversitesi’nden Justin Lessler, Washington Post gazetesine, pandeminin sona ereceği günün öngörülemeyeceğini söylemekle birlikte “aşının şampiyon çıktığı” izleniminin şiddet kazanmakta olduğunu açıkladı. Beyaz Saray danışmanı virolog Anthony S. Fauci de “Kovid-19 bir salgın olmaktan çıkacak” dedi. ABD’nin sonbahara değin ABD halkının yüzde 70’ini aşılaması halinde salgından, virüsün kontrolü evresine geçileceğini söyledi. Bilim insanları, sürü bağışıklığı için virüse karşı bağışıklık kazanmış olması gereken nüfus oranının yüzde 60 ila yüzde 70 dolayında olması gerektiği öngörüsünde bulundu.Bilim insanlarının hesaplamalarına tarafından bu mutasyonlar ışığında sürü bağışıklığı için aşılanması gerekenlerin oranı yüzde 90’a yükseliyor. Hem bilhassa Güney Afrika varyantında, aşıların etkili olma oranının da gerileyebileceği belirtiliyor. Mesela viral vektör temelli olarak AstraZeneca aşısının bu varyanta karşısında ama yüzde 10 ila 57 dolayında koruma sağlayabildiği, mRNA bazlı Biontech aşısının ise daha etkin olduğu ifade ediliyor. Ağır olgu ve ölümleri önleyebilen aşıların, virüsün yayılmasını önlemede ne oranda etkili olduğu az önce tamamiyle bilinmiyor. Bugüne değin yapılan incelemeler, aşılıların virüsü bulaştırma oranının yüzde 67 ila 94 oranında olduğuna sinyâl ediyor. Sürü bağışıklığı için zorunlu aşılanma oranlarına ne dek zamanda ulaşılabileceği öngörülemiyor.

AŞI ALMAK İSTEMEYENLER BAĞIŞIKLILIĞIN OLUŞMASINA ENGEL

Sürü bağışıklığına ulaşılmasını önleyebilecek olası bir diğer etken de aşı edinmek istemeyenler oluşturuyor. Mesela ABD’de aşılananların oranı Nisan ayı ortası itibariyle gerilemeye başladı.Kimi eyaletler aşılanmayı çekilişlere katılım, müze biletleri, yemek yemek ve içecek ile teşvik etmeye çalışıyor. Robert Koch Enstitüsü’nün bir araştırmasına kadar aşı, kişilerin aşılanmayı kabul etme kararında kayda değer bir etmen. Örneğin BioNTech-Pfizer veya Moderna gibi mRNA aşısını olmaya tasdik verenlerin sayısı, AstraZeneca aşısını olmayı kabul edenlerden yüksek. İleri yaştaki şahısların aşı olmayı kabul etme oranı da daha yüksek. Bu daha genç nüfusun bir bölümünün aşı elde etmek istemeyeceği anlamına gelebilir.

BİR BUÇUK YIL DAHA SONRA SALGIN SON BULACAK

Aşıların virüse karşı yaklaşık 6 ay etkili koruma sağladığı, bir vakit daha sonra her yerde bir aşının yapılması gerekebileceği belirtiliyor. Ama uzmanlar, kayıtlı bir vakit daha sonra salgının ivmesinin yavaşlayacağı, pandamı tanımından çıkacağı görüşünde. Hatta Kovid-19’un mevsimsel virüsler arasında yerini alacağı, çocuklar aşı olmadıkları müddetçe bir ihtimal çocuk hastalığına dönüşebileceği öngörüsü dile getiriliyor. Ünlü Alman virolog Christian Drosten, salgının son bulması için yaklaşık bir buçuk yıl daha sabredilmesi gerekeceği görüşünde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir