Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç açıkladı! 150. yıla özel harikulade proje

 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç açıkladı! 150. yıla özel harikulade proje

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç açıkladı! 150. yıla özel harikulade proje

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç Haber7 Gündem Masası’nın konuğu oldu.

Öteki şehirler için de örnek teşkil edecek bir fazla projeye imza atamaya sürekli Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Haber7 Gündem Masası’nda Haber7.com Genel Yayınlama Yönetmeni Osman Ateşli’nin sorularını cevaplandırdı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç

Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 224 belediyenin 262 proje ile yaptığı Genç Dostu Şehirler ve Fikir ve Projeler yarışmasında geleceğin mucitleri ile ilgili proje ile birinci oldunuz. Cumhurbaşkanımızın elinden ödül aldınız. Gençlerle ilgili ne gibi incelemeler yürütüyorsunuz. Bununla ilgili bize veri verir misiniz?

Ilk Kez bize bu fırsatı verdiğin için teşekkür ediyorum. Kayseri 5 tane üniversitesiyle adeta gençlerin yoğun olduğu 300 bin civarında da orta öğrenim öğrencisinin bulunmasıyla öbür bir zenginlik kazındı. Geleceğimiz olan bu gençlerimizin donanımlı eğitimli özgüven içerisinde yerli ve ulusal olmasını sağlayacak neler yapabilirize derin derin düşünmek durumundayız.

Bu çalışmayla bir bakıma butik büyük kasaba oluşturmak suretiyle gençlerimizin zeki şehirlerle ilgili her cins projeler yapacağına fırsat verme yününde bir irade göstermek için bunu projelendirdik. Ben inşallah bunun şehrimize ve ülkemize de bir yansıması olarak göreceğimize inandım. Çok önemsiyorum. 

“YERLİ VE MİLLİ KÜLTÜRLE GENÇLERİMİZ BEZENECEK”

Sadece gençlerimize bununla değil her türlü kurslarla ilgili, her türlü donanım için tanıdık olmayan dille ilgili, veya bu kurslar içerisinde kendilerine iş edindirici çalışmalara fırsat devretmek amacıyla sosyal kültürel ve sportif yönde onların donanımlı olmasını temin etmek amacıyla çalışmalarımız sürdürüyoruz. Ben şunu da fazla önemsiyorum; Kayseri gibi Konya gibi önemli merkezlerden çok daha artı okuyan eğitimde öğretimde var olan gençlerimiz olmasını arzuluyorum. Yerli ve ulusal kültürümüzle gençlerimizin bezeneceğini umuyorum. Bunlar lafla olmaz gençleri buraya zorlamayla getiremeyiz.

IkZjl_1631274529_6376.jpg

ERCİYES’İN TURKOVAC BAŞARISI

Örneğin bir Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi TURKOVAC aşısını icat ediyorsa çağırmak ama burada kreatif bir akıl, imalatçı bir girişim var.

Bu cins nitelikli öğretim üyelerinin sayısının artması gerekli. Öğrencileri teşvik edici yada yurtlarla ilgili daha fazla yer ve olanak karşılayan bir yaklaşımla bu çalışmaları yapmamız lazım fakat öğrenciler niçin Kayseri’yi veya niçin Anadolu’da bir şehri seçim edelim diye düşündüğü vakit kendine göre bir bahane bulabilsin. 

“KAYSERİ DEVLET TİYATROSU MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ KURDURDUK”

“Kayseri’yle ilgili her şey güzel de daha farklı şeylerde yapılabilir” diyerek katkı maddesi sağlayıcı önerilerde yer alan dostlarımızın eleştirilerine bazı çalışmalarla karşılık vermeye gayret ediyoruz.  

Örneğin Kayserimizde Devlet Tiyatrosu yoktu. Özellikle üniversite gençlerinin en çok istediği alanlardan. Bu süreci başlattık, Kayseri Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nü kurdurduk. 

Siz bana kalırsa ilgileniyorsunuz bu konuyla değil mi?

Muhakkak milletvekillerimizin bakanlarımızın siyasi otoritenin çok büyük katkıları var bunu da göz ardı edemem. Biz kollektif bir alıştırma yapıyoruz. Rahmetli Erbakan Hoca bize bir şey öğretmişti Osman bey, peşine düşüp takip ve intaç derdi. Yani bir işi peşine düşüp takip edeceksin ve sonuçlandıracaksın.

O açıdan biz de bir lokal idareci olarak geçmişteki dostluklarımıza güvenerek, siyasi hukukumuza güvenerek, kendimiz için bir şey istemediğimiz için hasbi olarak şehrimize yakışan, ne yapabilir kaygısıyla hareket ettiğimiz için rahatlıkla bunları takip ediyoruz. Giçbir yerden de olumsuz bir yanıt almıyoruz, hepsi yardım veriyor. Bu hizmetleri yaparken gençlerimize tartma olmadan, muhtemel olduğunda bu hizmetleri bedava vererek onları bünyemizde bulundurmaya çalışıyoruz.     

p5yJH_1631271441_0873.jpg

ÇÖLYAKLA İLGİLİ SOSYAL YÜKÜMLÜLÜK PROJESİ

Çölyakla ilgili sosyal sorumluluk projemiz var. Kafe lokanta mantığı içerisinde çocukların bir eziklik hissetmeden özgüven içerisinde, hatta okullara genelge gönderdik, okullarda çölyakla ilgili rahatsızlığı olan, gluten alerjisi olan yavrularımız var ise onların bize listesini verin, biz onlara yemek yemek saatinde bu ürünlerimizi verelim onlar da bir eziklik hissetmesin, beslenme sorunu oluşmasın, ailelere de tartma olmasın, rahatlıkla bizim bu imkanlarımızdan yararlansın dedik.

Ben Devlet Hastanesinde çalıştım, Sigorta Hastanesinde çalıştım, üniversitede çalıştım. Serbest tetkik hekimliğimi de yaptım. yani tıp doktoru, nöroloji uzmanı olarak her aşamada bulundum. Her kesimle oturdu kalktım. hepsinin dertleriyle ilgili birikimim, deneyimim var. Örneğim acilen iki tane misafirhane yaptırıyoruz derhal  birisi bitme aşamasında diğeri yüzde 40’larda. 

L6TJU_1631274070_194.jpg

SAĞLIK TURİZMİNDE DE KAYSERİ BİR CAZİBE MERKEZİ

Şöyle bakardım acil servise giren hastaların yakınlarına ya arabanın içinde ya kaldırımında veya otoparkında boynu bükük beklerlerdi. Daima bir doktor olarak kafamda bu insanlara 25-30 yataklı bir sosyal tesis yaptırsak; içerisinde duşunu alacağı, istirahatini edeceği, iyi kötü karnını doyuracağı bir yer düşünüyorum. Bunu niye söylüyorum; Kayseri hem afiyet alanındaki 30’a yakın kuruluşuyla birlikte sağlık durumu alanında da bir alımlılık merkezi. Bizim 1600 yataklı bir kent hastanemiz 1200 yataklı üniversite hastanemiz öyle ya da böyle  yüzde 90 doluluk talep eder.

Hiç insanın aklına gelmez lakin geçtiğimiz sene Bahreyn’den bin tane hasta gelmiş. Kayak merkezimiz var hem kayağa geliyor hem tedavisini oluyor. 

“HAYIRSEVERLER ŞEHRİ OLARAK ANILMAK GURU VERİCİ”

Kayseri hayırseverler şehri. Şehirler vardır, anılırken o güzellikler paylaşılır. Biz hayırseverler şehri olarak anılmaktan kibir duyarız. Bir sağlık tesisi, cami ya da bir okul yüzde 90’nın üstünde üzerinde bir hayırseverimizin ismini taşır. Hatta açılışlarında teşvik edici olsun diye 4 kuşak aniden bulunur.

3HcFG_1631271630_1373.jpg

KANSER HASTALARINA TEDAVİ SONRASI BAKIM MERKEZİ

Yeniden hekim olmanın getirisiyle doktor olmanın bir esere daha imza attık. Kanser olmuş çocuklarımızın ‘Hospice’ denilen tıbben yapılacak şey kalmamış, nekāhet dönemi de denilen süreci geçirmeleri için ‘Kanser Hastalarına Çare Sonrası Bakım Merkezi’ yapıyoruz. Hizmetten hizmete insan odaklı projelerimizi yapmaya devam ediyoruz.

qboWy_1631271728_5141.jpg

Erciyes’i yılın 12 ayı istifade edilen bir merkeze dönüştürme gibi bir projeniz var.

Kayak merkezimiz var. Haseki başkanımızın kulaklarını çınlatıp hayırla yad ederek ona da bir parantez başlamak istiyorum. Kayak merkezine dair yapılan çalışmaların tamamına yakını onun önemli bir projesi olarak hayata geçti. Erciyes’in 26 milyon metrekarelik alanı, tapusu kayseri Büyükşehir belediyemize ait. Sayın cumhurbaşkanımıza da özellikle teşekkür ediyoruz. yatırımcılarımız o bölgede kredi kullanıyorlar. Kredi kullanabilmesi için tapusu gerekiyor. tapu olmayınca o kaynağı alamıyor, nereye kullanacağını açıklama edemiyor. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle bu tapu alındı. 

Kaç tane otel var başkanım?

Anında söyleyelim… Ondan önce 18 tane mekanik tesisimiz var. 34 tane kayak pistimiz var. Bunların uzunlukları bütün 102 kilometre.

“BÖYLE BİR RAHATLIK HİÇBİR KAYAK MERKEZİNDE DEĞIL.”

Türkiye’de kaçıncısınız?

Birinciyiz. Kayseri ve Erzurum. Onun dışındakiler ya kısa ya da sosyeteye hitap ediyor. Kayseri’de kayak merkezimiz havaalanında indikten daha sonra otoban gibi yollarla 30 dakika. Artı sürmez. Büyük Kasaba merkezinden 25 dakika, 5 dakika da havaalanımız.

Ayrıca burada hemen 10 tane otelimiz var, 4 tane daha yapılıyor. 10 tane de yapılacak var.

Başlamayanlarla ilgili de ben bir hukuk davası başlattım. Ya yapacaksınız ya iptal edeceğim tapunuzu dedim. Hukuki olarak ne sonuç çıkar bilmiyorum ama benim amacım burada üzüm yemek. Bağcıyı dayak atmak değil.

“PANDEMİYE KARŞIN 30 BİN CİVARINDA YABANCI TURİST GELDİ”

Bizim yatak açığımız var. Geçen sene Rusya, Ukrayna, Polonya, Çin dahil yurt dışından Kayserimize onlarca uçak geldi. Pandemiye karşin 30 bin civarında yabancı turist geldi. Türkiyemizin içinden gelenler öbür, Kayseri’den yukarı çıkanlar öbür. Kayseri’de kayak merkezinde kayak yapanların sayısı arzu ettiğimiz seviyede değil. Onunla ilgili de eğitim çalışmaları sürdürüyoruz. Bunun yanına özellikle ülkemizin öbür şehirlerinden ve yurt dışından gelenler kayak için geliyor. İnşallah bu sene bunun içerisine Brezilya, Arjantin gibi ülkeler de dahil Latin Amerika’dan. Kapadokya bölgesine yüzde 80 civarında gezgin gelecek. Bunun asgari 20 bin adam başına Kayseri’ye gelecek. Bizim böyle bir açığımız var. Kapadokya’dan gelip kayan oluyor ama yerinde olursa fazla daha büyük bir turizm merkezine dönüşecek.

Şehir Halkı merkezinde olan otellerimiz var, yukarıda olan otellerimiz var.

Sosyal içerikli çalışmalarımız da var. Böyle güzellikleri hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni yeni planladığımız, Turizm Bakanlığımızın da onayladığı projeler laf konusu.

“ERCİYES’İN KARI, KAYSERİMİZİN KÂRI”

Erciyes’in salt bir kayak merkezi olarak anılmasını istemiyoruz. Herzamanki bir söz vardır: Erciyes’in karı, Kayserimizin kârı. Takvim yaklaşık 100 milyon Euroluk bir potansiyel var. Yeme içme mekanları, otellerimiz, ulaşım vs. Geçen sene yataklarda doluluk oranı yüzde 100’lerdeydi. Yer kalmadı. Bu sene yine aynı şekilde inşallah pandemi sürecini aşarsak, oysa ben olacağını sanmıyorum çünkü aşılanma oranında ciddi mesafe aldık.

bu vesileyle, sosyal medyadaki spekülasyonlara cümbür cemaat kulaklarını tıkasın, ne olur aşısını yaptırsın. Bu hastalığın nerede duracağını bilmiyoruz. Koma mı olur, yoğun bakım mı olur… Ama bağışıklığını kazanır. Ben bu açıdan bir hekim olarak… Aşı karşıtları içeriğini bilmiyoruz diyor. Hangisini biliyorsun fakat? Spekülasyonla olmaz. Bilim adamlarımıza, sıhhat camiamıza, devlete güveneceğiz. Devlet bizim düşmanımız değil ancak, dostumuz.

Böyle bir ülke değil. Bunların
kadir kıymetini anlamak lüzumlu.

Servetin, zamanın, sağlığını bileceksin. Kaybettikten sonra ah vah etmenin anlamı değil. Biz insanımızın kıymetini biliyoruz.

Pjiy6_1631275099_1418.jpg

“75 MİLYON TL’LİK ERCİYES YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ”

PEK fazla projelerimiz, gayretlerimiz var ama. İnsanlar bizi çalışsın diye seçmiş. Hava atsın diye yok. Böyle bir kavrayış. Ayrıştırmasın, kucaklasın diye seçmiş. Erciyesimizde kayak merkezimiz tamamlanmış. Erciyesimizde yüksek yükseklik merkezini hayata geçiriyoruz. İki senedir kısmen hayata geçirdik, derhal tamamlıyoruz. Milli ve milletlerarası takımlar gelip Erciyes’te kamp yapıyor. Nedir? Yüksek zirve. Yukarıda oksijen eksik, kan hücreleri çoğalıyor. Kan hücreleri çoğalınca ne olacak? Aşağıya inince oksijen deposu olacak. Buna yüksek yükseklik deniyor. Böyle bir süreçte 1840 metre buna en yerinde metre diyorlar. Erciyes 3916 metre. Biz 1800-2000 arasındaki kısımda hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz.

Biz burada iki tesis yaptık. Bu yıl 6 sahamızı daha yapıyoruz.

75 milyon TL’lik bir projeyi hayata geçiriyoruz. Dile basit. Fazla şükür yönetim anlayışımızla, uygulamalarımızla israfa fırsat vermeyen ve imkanlarımızı en verimli, en öncelikli nasıl harcarıza çaba belirten bir teşebbüs. Erciyes’te sıcak su için de çalışmalarımız var. Onu da hayata geçirirsek tadından yenmez olacak. Kaplıca boyutu. Olmazsa hayırlısı diyeceğiz lakin o yönde de gayretimiz var. Böylece Erciyes’i plato turizmiyle lüzum kişisel gerekse değişik takım çalışmasını gerektiren sportif takımlara kamp merkezi imkanı belirlemek suretiyle hem onlara dinç etraf hazırlayacağız keza de bizim dövizlerimizin dışarılara gidip A ülkesinde, B ülkesinde kamp yapıyoruz denmesini önlemiş olacağız.

Gkimb_1631272205_8163.jpg

12 Eylül Pazar günü Kayseri’de bir etkinlik var. Tüm Kayserilerle beraber koşmaya hazırlanıyorsunuz. 150’nci yılda 150 proje dahilinde ve projelerin yer aralarında bulunan bir maratona konut sahipliği yapacaksınız. Bundan bahseder misiniz?

Gastronomi kültürünü biliyorsunuz Kayseri’nin ağırlıklı olarak birazcık kilo faktörünü önemseyen yemekleri var.

Bu işin muhabbet boyutu. Malumunuz bir benzeri maraton. Biz bunu çok önemsiyoruz. Keza sosyal girdisi hem hesaplı girdisi ayrıca de şehrin pozitif olarak anılmasını sağlamak. O yüzden 12 Eylül günü keza bu yarışmalarda profesyonel olarak yer alan ekibe 3 boyutlu ayrıca de halkımızın işin içinde yer alacağı bir egzersiz yürütüyoruz.

150 projemizin arasında bu maraton keza sportif amaçlı ayrıca katılımı sağlamak ayrıca de milli ve uluslararası kamuoyunda şehrimizin gündeme gelmesi için bu çalışmamızı yapıyoruz. 21 kilometre ve iki tane de 10 kilometrelik kategoride yarışmacılarımıza bu çalışmalarımızda yer almaya eğlence ediyoruz. Teması da Kültepe. Kültepe Kaniş-Karum bizim UNESCO’nun geçici servet listesinde yer alan bölgede. Mimar Sinan’ın doğduğu bölgede bir kazı merkezimiz. Burayı da hem gündeme taşımak… Burayla ilgili de müze çalışmamız var. Buradan meydana çıkan tabletlerde ne var? Ticari anlaşmalar, sosyal içerikli anlaşmalar var. Ticaretin bir bakıma anayasasını yeniden yazacak boyutlar var. Biz Kayseri’yi 6 bin yıldır değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir büyük kasaba olarak söylerken, ticaretin de genlerimize işlediğini açıklama etme cesaretini buradan alıyoruz.
Gecekondulaşmaya izin vermeyen bir şehir halkı.

Açık hava müzesini hatırlatan dokusuyla, sağlık durumu turizmiyle, gastronomisiyle gel yerinde gör şehri.

xZNoG_1631272147_1054.jpg

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİ KAYSERİ’DE

Türkiye’nin en büyüğü olması ve Cumhurbaşkanımızın ismini taşımasından dolayı özet olarak Insanlar Bahçesinden de bahsedebilir misiniz?

1 milyon 260 bin metrekarelik bir alanı içeriyor. Bir milyon metrekaresi ağaçtan oluşacak. Geriye kalan kısmında su oyunları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kütüphaneler, müzeler, yeme içme mekanları, olmazsa olmaz ne istiyorsan orada var mantığında bir yaklaşma.
26 bin civarında yeni ağaç dikilecek. 1 milyon metrekare yeşil ve ağaç içerecek. Her yönüyle sosyal, sportif, kültürel, gençlere yönelik bir irk bahçesi. Anadolu’da tek, Türkiye’de de sayılı halk müziği bahçelerinden olacak. Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Milli Savunma Bakanımıza da teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Çünkü onların desteği olmasa; siyasi irade önemlidir. Biz teşekkür etmesini de biliriz, dua etmesini de biliriz.
 

KAYNAK: HABER7

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir