Kanuni Sultan Süleyman portresi, Fatih Sultan Mehmet’in portresinin yanında yerini aldı

 Kanuni Sultan Süleyman portresi, Fatih Sultan Mehmet’in portresinin yanında yerini aldı

Kanuni Sultan Süleyman portresi, Fatih Sultan Mehmet’in portresinin yanında yerini aldı

 

Kanuni Sultan Süleyman portresinin ön gösterimi,İBB’nin Saraçhane’deki yerleşkesinde yapıldı. Ön gösterimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanuni Sultan Süleyman portresini, Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan artist Gentile Bellini’ye yaptırdığı tablosunun yanına astı.

“BU PORTRE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN NADİR BİR PORTRESİDİR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “31 Mart 2021 günü açık arttırma evi tarafından açık arttırmaya çıkartılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi müşteri göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi halka aittir. Bir diğer şehirde emanet etmek istediğiniz, geleceğe taşınmasını açlık ettiğiniz her ne var ise en içten adresin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacağının altını çizmek isterim. Şu lahza bu portre Kanuni Sultan Süleyman’ın nadir bir portresidir. Portre, İtalya’da 16’ncı asır sonları 17’nci yüzyılı başlarında bakır panel üzerine yağlıboya şeklinde yapılmıştır” dedi. İmamoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Portenin, Kanuni Sultan Süleyman’ın 43 yaşında Bağdat seferinin arkasından Irak’ı aldığı dönemdeki halini gösterdiği düşünülmektedir. Kanuni Sultan Süleyman, 1534 yılında Venedikli bir yetkili kadar büyük siyah gözlü, birazcık iri burunlu, daha çok şefkati ile öne meydana çıkan, benekli sakallı, uzun, bıyıklı bir kişi biçimden tasvirlenmiştir. Tablo ölçüleri çerçevesiz hali 22.7 ‘ye 17.5 santimetredir. Çerçeveli hali ise 44.5’e, 39.8 ölçülerindedir. Bu portre 19’uncu yüzyıldan bu yana Fransa’da bir ailenin özel koleksiyonunda bulunmaktaydı.”

60d322c0214ed816e4265f51

“PORTRELERİ SANAT MÜZESİNDE SERGİLEYECEĞİZ”

Daha önce de Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu satın aldıklarını söyleyen İmamoğlu, “Rekor fiyata satıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portesini Fatih Sultan Mehmet tablosunun yanında astık. Güzel bir birleşme oldu. Haliç Tersanesi’nde çalışmalara başladık. Haliç Tersanesi’nde uygulamaları devam eden sanat müzesinde bu eserleri sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir