Kadına şiddete e-kelepçe önlemi devrede

 Kadına şiddete e-kelepçe önlemi devrede

Kadına şiddete e-kelepçe önlemi devrede

Baskın kararı ile kadına baskı uygulayan kişilere elektronik kelepçe takılıyor. E-kelepçe takılan kişiler 7 gün 24 saat izleniyor. Muhtemel kadına baskı vakalarının önüne geçiliyor.

“DERHAL YURT GENELİNDE 214 VAKA TAKİP EDİLİYOR”

Türkiye Büyük Insanlar Meclisi Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu Başkanı, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, elektronik izleme merkezinde yurt genelinde şu an 214 vakanın takibinin yapıldığını belirtti. Yalnızca 43 ilde 197 vaka var ifadelerini kullandı.

“E-KELEPÇE TELEFON GÖREVİ GÖRÜYOR”

Komisyona veri veren Aile Mahkemesi Başkanı Selma Nihan Tekinalp, elektronik kelepçede Yargı Bakanlığı İzleme Komisyonu’nun sıkı teftiş yapmasının mağdurlar için yaşam hakkı yarattığını söyledi. Tekinalp, yaptığı sunumda e-kelepçenin benzer vakit da telefon görevi de gördüğünü ve bir ihlal halinde haber verdiğini söyledi.

“HAKİMLER E-KELEPÇE KARARI VERMEDEN İMTİNA EDİYOR”

Sunum esnasında araya giren komisyon başkanı Öznur Çalık ise sistemin galibiyet ile uygulandığını oysa hakimlerin elektronik kelepçe kullanımı kararı vermeden imtina ettiğini ifade etti. Çalık eleştirisini, “Hakimlerimize bu konudaki hassasiyetimizi iletmeniz istiyorum. Yani bir canı kurtarırsak ancak tehlikenin ileri boyutta olduğu alanlarda takılıyor bu” sözleriyle dile getirdi.

Elektronik kelepçe dört bambaşka kapsamda uygulanıyor. Konutun terk edilmemesi, belirlenen yerlere gitmekten yasaklanma veya kayıtlı alanların terk edilmesinin engellenmesi amaçlı alkol kullanımı izlemi ve mağdur koruma amaçlı dört nesil elektronik izleme ünitesi kullanılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir